Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pierwsza Komunia Święta w archidiecezji gdańskiej - komunikat Kurii Metropolitalnej

"Ustalając datę Pierwszej Komunii Świętej należy wziąć pod uwagę dobro duchowe, ale również ochronę zdrowia dzieci i ich rodzin" - czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Niemniej jednak wobec zakończenia przygotowania do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz naturalnego wyczekiwania dzieci i ich rodzin, w oparciu o posiadane dziś informacje wyznaczamy następujący przebieg organizowania Pierwszych Komunii Świętych w Archidiecezji Gdańskiej:

1. Dopóki nie zostanie przywrócone nauczanie szkolne nie mogą odbywać się zbiorowe Pierwsze Komunie Święte. Decyzję o wyznaczeniu nowego terminu pozostawiamy roztropnej decyzji Księży Proboszczów, po konsultacji ze współpracownikami i rodzicami dzieci. Nie może jednak decydować głosowa-nie lub wola większości. Należy też mieć świadomość, że nie mamy żadnej pewności co do przyszłej sytuacji epidemicznej. Niezmiennie organizowanie Pierwszej Komunii Świętej w nowym terminie nie może być w sprzeczności z obowiązującymi w tym czasie przepisami wydanymi przez służby sanitarne kraju. Przestrzegamy też przed pochopnym wyznaczaniem kolejnych terminów uroczystości, które na skutek nieprzewidywalnego rozwoju pandemii mogą stać się nieaktualne.

2. W okresie, w którym szkoły pozostają̨ zamknięte, są odwołane wszelkie spotkania duszpasterskie oraz organizacyjne z dziećmi komunijnymi. W przypadku nowych np. jesiennych terminów, po decyzji władz państwowych o rozpoczęciu zajęć w szkołach, należy przewidzieć krótki okres bezpośredniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej oraz Pierwszej Komunii Świętej.

3. Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka we wcześniejszym terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Wymaga to absolutnej zgody rodziców. Dotyczy to bowiem dzieci niepełnoletnich i dlatego tak ważny jest ten najwyższy poziom ostrożności. Chodzi także o bezpieczeństwo rodzin oraz bliskich, a zwłaszcza osób starszych. Dzieci powinny brać udział w tych wydarzeniach zawsze pod opieką rodziców. W przypadku Pierwszej Komunii w małych grupach, w ramach przygotowania bezpośredniego, należy ograniczyć się tylko do samej spowiedzi św., która jest konieczna, a rodziców poprosić o przeprowadzenie katechez domowych według materiałów przekazanych przez duszpasterza przygotowującego do sakramentu.

4. Gdyby w tym trudnym czasie rodzice w ogóle nie zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w wyznaczonym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama