Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nie żyje ks. kan. Zbigniew Zdybel - uroczystości pogrzebowe

W dniu 19 kwietnia 2020 r., w Niedzielę Bożego Miłosierdzia o godz. 15.45, w Szpitalu Wojskowym w Helu, zmarł w 61. roku życia i 34. roku kapłaństwa, ks. kan. Zbigniew Zdybel, pierwszy proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Kąpinie, dotychczas posługujący przy parafii pw. Nawiedzenia NMP w Jastarni.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 23 kwietnia o godz. 11 w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.

Plan uroczystości żałobnych:

środa - 22 kwietnia, kościół parafialny pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Kąpinie

18.00 - Msza św.,
18.30 - Różaniec.

czwartek - 23 kwietnia, kościół parafialny pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie

10.30 - Różaniec,
11.00 - Uroczysta Msza św. pogrzebowa z jutrznią.

Bezpośrednio po Mszy Świętej nastąpi przejazd na cmentarz w Wejherowie przy ul. ks. Roszczynialskiego, gdzie odbędzie się pochówek (procesja od bramy głównej).

Requiescat in pace!

Ze względu na stan epidemii w uroczystości weźmie udział najbliższa Rodzina.


Ksiądz Zbigniew Marian Zdybel urodził się 24 kwietnia 1959 r., w Hoszni Ordynackiej (dawne województwo Zamojskie), w rodzinie Aleksandra i Marii zd. Marek. Sakrament chrztu świętego przyjął 5 sierpnia 1959 r. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gilowie (archidiecezja lubelska). Sakrament bierzmowania otrzymał w parafii pw. Św. Michała Archanioła w Błędowie z rąk bp. Zygfryda Kowalskiego w dniu 23 sierpnia 1973 r. W maju 1979 r. ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Nowogardzie zdając egzamin dojrzałości. Następnie zamierzał podjąć naukę w Oficerskiej Szkole Samochodowej. Jednakże rozpoznając łaskę powołania do kapłaństwa wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym odbył studia filozoficzno-teologiczne.

Święcenia diakonatu otrzymał 20 czerwca 1985 r. W kwietniu 1986 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1986 r. z rąk bp. Mariana Przykuckiego. Zanim został skierowany jako neoprezbiter do pierwszej parafii, posługiwał w domach zakonnych Sióstr Pasterek w Pniewitem i Mgoszczu.

Dekretem Biskupa Chełmińskiego z dniem 1 lipca 1986 r. został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych w Goręczynie. Następnie, z dniem 1 lipca 1988 r., został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Jana z Kęt w Rumi-Janowie. Od 1 grudnia 1988 r. posługiwał jako wikariusz w parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Chojnicach. Kolejnym dekretem, z dniem 1 lipca 1990 r., został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Dalej, z dniem 1 lipca 1991 r. został mianowany wikariuszem w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Po pięciu latach skierowany został do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie (1 lipca 1996 r. – 21 czerwca 2002 r.).

Dekretem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego z dniem 22 czerwca 2002 r. został mianowany pierwszym proboszczem nowej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Kąpinie, gdzie pełnił powierzone obowiązki przez 15 lat. W 2017 r. został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej w Wejherowie.

Wskutek napadu rabunkowego, który miał miejsce 8 lutego 2017 r., został dotkliwie pobity ponosząc poważny uszczerbek na zdrowiu, co uniemożliwiło Mu dalsze sprawowanie funkcji proboszcza. W związku z tym na czas leczenia i rekonwalescencji został zwolniony z obowiązków proboszcza i skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii w Jastarni. Mimo ciężkiej choroby i cierpienia potrafił zachować pogodę ducha, która była znamienną cechą Jego osobowości. Przy tym odznaczał się pracowitością, sumiennością, życzliwością i ogromną odpowiedzialnością za powierzone Mu zadania.

Ks. kan. Zbigniew Marian Zdybel zmarł 19 kwietnia 2020 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.45, w Szpitalu Wojskowym w Helu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast