Nowy numer 20/2022 Archiwum

#8TwarzyPandemii. W zamkniętym muzeum 6 milionów gości

Jak w czasie pandemii prezentować kulturę, skoro wszystkie instytucje są zamknięte, a wystawy, spektakle czy zbiory niedostępne dla odwiedzających? Według Hanny Mik, rzecznika prasowego Muzeum II Wojny Światowej, dobrze przygotowana, żywa i atrakcyjna oferta internetowa może nawet zwiększyć liczbę gości placówki.

Pandemia to niełatwy czas dla instytucji kultury, także dla muzeów. Mimo niesprzyjających okoliczności wiele placówek nie przestało funkcjonować, a przeniosło swoją działalność do internetu. Taki sam pomysł mieli pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Już od 16 marca cała aktywność placówki przeniosła się do sieci.

- Stworzyliśmy akcję #M2WSWirtualnie, w ramach której dzielimy się na naszej stronie i portalach społecznościowych interesującymi treściami, ciekawostkami, materiałami filmowymi i wykładami. Pokazujemy wartościowe projekty, nowe rzeczy, ale także dzielimy się tymi treściami, które były już prezentowane w siedzibie muzeum - mówi H. Mik.

W wirtualnej placówce można zobaczyć więcej eksponatów niż na co dzień w budynku muzeum. - W sieci można się zapoznać z naszymi zbiorami, których nie prezentujemy na wystawach czy ekspozycji. Właśnie teraz jest wyjątkowa okazja, by zajrzeć do magazynu, którego na co dzień nie można odwiedzać, albo zobaczyć naszą pracownię konserwatorską - dodaje rzecznik.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie materiału dla odbiorcy. Czas pandemii jest momentem, gdy wielu uczniów zamkniętych szkół zagląda na stronę internetową muzeum, by uzupełnić wiedzę z zajęć online. - Z myślą o nich stworzyliśmy także akcję #WirtualnePorankiZHistorią. W ten sposób docieramy do naszych najmłodszych gości. Przypominamy najważniejsze wydarzenia, mówimy o ważnych postaciach II wojny światowej. Warto, by uczniowie codziennie korzystali z naszej oferty - zachęca rzecznik muzeum.

Jakie są efekty działania wirtualnego muzeum? - Wyniki są spektakularne. Liczba wyświetleń sięga 6 milionów w czasie jednego miesiąca od uruchomienia tej formy prezentacji naszych zasobów. To cztery razy więcej odwiedzających niż w ciągu 3 ostatnich lat rzeczywistych gości. To dowód na to, że żywa, potrzebna i atrakcyjna wiedza nawet w tej trudnej sytuacji znajdzie odbiorcę - podsumowuje H. Mik.


Cykl #8TwarzyPandemii ma prezentować osoby, które pandemia koronawirusa zainspirowała do aktywności w zupełnie nowych obszarach życia. Zarówno w wymiarze rzeczywistym, jak i duchowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama