Nowy numer 47/2023 Archiwum

#8TwarzyPandemii. Katecheza online

Ks. Sylwester Malikowski z żukowskiej parafii Miłosierdzia Bożego lekcje religii dla uczniów prowadzi na kilku internetowych platformach. Według niego, czas pandemii wpływa na jakość katechezy i, paradoksalnie, lepszy kontakt z uczniami.

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie już od ponad 6 tygodni pozostaje zamknięty, jak tysiące polskich szkół. Pandemia koronawirusa zmieniła diametralnie sposoby edukacji. Nauczyciele już nie przy tablicach, ale ekranach laptopów czy telefonów komórkowych przekazują wiedzę swoim uczniom. Podobnie jest z katechetami, których większość w doskonały sposób pracuje zdalnie - za ich trud podziękował w piątkowym dekrecie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Ks. Sylwester Malikowski swoje zajęcia z uczniami także realizuje przez kanały internetowej komunikacji. - Z moimi uczniami już wcześniej kontaktowaliśmy się przez różne komunikatory. Teraz zakres się poszerzył. Szkoła korzysta z platformy Moodle do nauczania, która daje możliwość przekazywania materiałów uczniom. Ponieważ wszystko jest teraz utrwalane internetowo, więc i moje katechezy się zmieniły - mówi ks. Malikowski.

Kapłan dodaje, że poprzez zajęcia online przekaz dydaktyczny jest bardziej konkretny. Dostęp do niego mają nie tylko uczniowie, ale też dyrekcja szkoły, inni nauczyciele i rodzice. - Trzeba być odpowiedzialnym za słowo. Trzeba też, by katecheza miała wyższy poziom. Cokolwiek mówię, czy pokazuje jakiś filmik, musi to być starannie przygotowane. Nie ma miejsce na wpadki - zaznacza ks. Sylwester.

Kolejną innowacją w katechizowaniu przez kapłana jest przeszukiwanie zasobów internetowych, by znaleźć tam odpowiedni materiał do lekcji. - Na każdej katechezie wykorzystuję jakiś materiał np. z YouTube. Staram się pokazywać, że internet jest miejscem, gdzie wiele jest dobrych treści. Podsyłam uczniom linki do filmów, konferencji i audiobooków, przygotowanych przez siebie albo innych katechetów - wyjaśnia ks. Sylwester, który swoje prezentacje multimedialne i filmiki udostępnia na prowadzonym przez siebie kanale YT - xSylwester7.

Ksiądz podkreśla, że czas pandemii buduje również mocniejsze więzi z uczniami. - Widzę, że te moje katechezy internetowe są oglądane przez nich. Zauważyłem też, że uczniowie chętniej zadają pytania przez internet. Są bardziej otwarci i poszukują odpowiedzi na ważne pytania - dodaje ks. Sylwester Malikowski.

Poniżej prezentujemy dwie multimedialne katechezy ks. Sylwestra.

Co z pierwszym piątkiem miesiąca?
xSylwester7
Czy podczas transmisji Mszy św trzeba uklęknąć?
xSylwester7

Cykl #8TwarzyPandemii ma prezentować osoby, które pandemia koronawirusa zainspirowała do aktywności w zupełnie nowych obszarach życia. Zarówno w wymiarze rzeczywistym, jak i duchowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama