Nowy numer 20/2022 Archiwum

Akcja Katolicka zachęca: "Pomóż swojej parafii"

Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej zachęca wszystkich członków, sympatyków, wiernych archidiecezji gdańskiej i wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w akcję "Pomóż swojej parafii".

Nasza inicjatywa zrodziła się z potrzeby serca. Ale równocześnie jako członkowie Akcji Katolickiej działamy w myśl zasady: "widzieć - ocenić - działać". Dostrzegliśmy, że w wyniku obostrzeń, które zostały wprowadzone z powodu stanu epidemicznego, jako wierni zostaliśmy w większości pozbawieni możliwości uczestniczenia w nabożeństwach odbywających się w naszych parafiach. Równocześnie nie mamy możliwości w tradycyjny sposób przekazać naszych datków, które zazwyczaj dawaliśmy na tacę. A to z kolei spowodowało i powoduje, że parafie zostają pozbawione środków na swoje utrzymanie - wyjaśnia Joanna M. Olbert, prezes Akcji Katolickiej AG.

Prezes zachęca, by w tym trudnym dla wszystkich czasie przekazać na tacę bądź parafialne konto dowolną ofiarę. - Oceniając trudną sytuację, w jakich znalazły się nasze parafie, podjęliśmy działania, których celem jest pomoc, na miarę naszych możliwości. Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy doświadczamy skutków koronawirusa, bardziej lub mniej radykalnie. Doświadczenie braku pracy jest wielkim cierpieniem, a jej brak skutkuje często niedostatkiem. Nie oczekujemy, że ktoś, kto nie ma możliwości wesprzeć datkiem parafii, "spod ziemi będzie zdobywał" pieniądze, aby przekazać je na tzw. tacę, ale równocześnie dostrzega się, że często to właśnie najbardziej wrażliwi i niezamożni wierni wspierają potrzebujących. Liczy się ewangeliczny "wdowi grosz", ofiara złożona z serca - podkreśla.

Prezes dodaje, że akcja ma uświadomić, iż wszyscy jesteśmy Kościołem, wspólnotą i musimy sobie nawzajem pomagać. Nasze datki, składane na tacę, wspierają utrzymanie naszych parafii, pomagają regulować wszystkie opłaty za tzw. media, czyli wodę, prąd, gaz itp., a także podatki, remonty. To także z naszych ofiar składanych na tacę udziela się wsparcia potrzebującym, biednym, którzy zgłaszają się po pomoc i ją otrzymują - dodaje prezes.

Jednocześnie zachęca, by modlić się za swoje parafie, za całą wspólnotę parafialną. - Uważam, że jest to też czas na większą refleksję - czy my, jako świeccy, jako członkowie wspólnot parafialnych, angażujemy się czynnie w życie parafialne, nie tylko w tym trudnym czasie. Każdy z nas ma jakieś predyspozycje, jakieś możliwości działania, zgodnie ze swoimi talentami, zainteresowaniami, wykształceniem, które można wykorzystać, udzielając się w parafii. Zachęcam przy okazji do organizowania się w ramach Akcji Katolickiej - zachęca.

- Święty Jan Paweł II przed laty powiedział: "Dzisiaj naszej ojczyźnie potrzebny jest katolicki laikat. Potrzebni są ludzie świeccy rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary". 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, którą będziemy przeżywać w maju, niech stanie się inspiracją do wypełniania jego prośby o powoływanie świeckich do służby Kościołowi w ramach Akcji Katolickiej, do czynnego angażowania się w życie parafialne, do służby Bogu i ojczyźnie, do której to służby zostaliśmy powołani jako ludzie ochrzczeni - podsumowuje A. Olbert.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama