75. rocznica zakończenia II wojny światowej - weź udział w konferencji online

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na międzynarodową konferencję online pn. "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia". Wydarzenie powstało we współpracy Muzeum Historii Polski (organizator główny), Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność".

Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Na te i inne pytania już w najbliższy piątek 8 maja odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy międzynarodowej konferencji.

Ze względu na stan epidemii dyskusja odbędzie się w formie wideokonferencji. Internauci będą mogli ją śledzić na profilu FB oraz kanale YouTube Muzeum Historii Polski. Obserwujący dyskusję zalogowani słuchacze będą mogli zadawać ekspertom pytania. Wystąpienia podczas konferencji będą tłumaczone na języki angielski i rosyjski.

Udział w konferencji potwierdzili znani historycy zajmujący się II wojną światową: dr Łukasz Adamski, dr Łukasz Kamiński, prof. Heorhij Kasianow, prof. Stephan Lehnstaedt, prof. Peter Oliver Loew, prof. Alvydas Nikžentaitis, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Rydel, Mark Sołonin, dr Oldřich Tůma i Jonathan Walker. Moderatorami paneli będą dr Sławomir Dębski, Robert Kostro i Rafał Rogulski.

Konferencja będzie się składać z trzech paneli. Pierwszy będzie poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu - na jej politycznym wykorzystaniu. W drugim panelu zaproszeni goście naświetlą prawne problemy wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań. W trzeciej części badacze będą dyskutować o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.

Po zakończeniu transmisji internetowej całość konferencji będzie można obejrzeć na stronach internetowych i profilach społecznościowych każdego z organizatorów.

Zainteresowani będą mieli także okazję obejrzeć 8 maja na kanale TVP Historia 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi. Debatę telewizyjną poprowadzą Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, i Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

Konferencję objął honorowym patronatem prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Dofinansowano ją z budżetu resortu.

Konferencja odbędzie się 8 maja w godz. 10-14. Program LINK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..