Małgorzata Rocławska i Błażej Musiałczyk to artyści wolontariusze, występujący w serii koncertów, które nasza redakcja realizuje z archidiecezjalną Caritas w ramach akcji "Wygrywamy przyszłość". Cykl 8 koncertów publikujemy na naszej stronie internetowej.
Pomóc dzieciom w zdalnym nauczaniu i dać dostęp do wydarzeń kulturalnych - to dwa cele koncertowej akcji. Każdy może jednocześnie pomóc i nacieszyć się doskonałą muzyką w mistrzowskiej interpretacji. Koncerty, zrealizowane w technice filmowej, prezentują piękno i możliwości oliwskiego instrumentu, wyjątkowość architektury katedry, a także krajobraz Trójmiasta w czasie epidemii. Filmy są publikowane trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16, począwszy od 27 kwietnia aż do 13 maja na naszej stronie internetowej.
Koncerty od strony artystycznej zostały przygotowane non-profit przez Błażeja Musiałczyka, wirtuoza i propagatora muzyki organowej, organistę archikatedry oliwskiej, wraz z Małgorzatą Rocławską, sopranistką. Oprawę filmową cyklu zapewnił Dariusz Kula, realizator wszystkich zdjęć filmowych, w tym monumentalnych ujęć z drona, znany gdański fotograf.
Błażej Musiałczyk na co dzień gra na oliwskim instrumencie. Chętnie podjął się przygotowania repertuaru muzycznego koncertów. Artysta opracował 8 krótkich form koncertowych na instrumencie. - Repertuar staraliśmy się dobrać w taki sposób, by każdy z uczestników koncertu mógł znaleźć coś dla siebie. Przygotowaliśmy je nie tylko dla melomanów, ale również dla osób zainteresowanych muzyką lżejszą. Naszym głównym celem artystycznym jest dać w tym trudnym czasie słuchaczom chwilę wytchnienia od problemów i sprawić im przyjemność - tłumaczy wirtuoz oliwskich organów.
W gronie autorów utworów znaleźli się kompozytorzy włoscy, francuscy, hiszpańscy. Jest repertuar religijny, ale również muzyka filmowa. - To muzyczna opowieść o tym, jak rodzi się i jaką moc ma nadzieja. Pierwszym koncertem opowiadamy o Bogu, w którym pokładamy nadzieję. Pokazujemy też moc instrumentu, dzięki zagranym partiom utworów. Potem kolejne części: składamy pokłon Maryi i dalej przechodzimy przez zmartwychwstanie do pozostałych części, jak życie, świat i na końcu zwycięstwo. To wszystko jest opisane konkretnymi utworami różnych twórców, nie tylko muzyki organowej - wyjaśnia B. Musiałczyk.
Do współpracy w wydarzeniu "Wygrywamy przyszłość" wirtuoz organów zaprosił M. Rocławską, sopranistkę. - To wspaniała oraz szlachetna inicjatywa, w związku z powyższym decyzję o udziale w niej podjęłam natychmiast. Pracowaliśmy pod presją czasu, ale myśl, że możemy zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, dorzucić tzw. cegiełkę do tego wspaniałego projektu, była ważniejsza. Gramy i śpiewamy, aby móc zapewnić dzieciom z najuboższych rodzin lepszą przyszłość. Mój udział był spontaniczny, ale jestem wdzięczna za zaproszenie mnie do tej akcji. Popieram tę inicjatywę, tym bardziej jeżeli mogę pomóc swoim śpiewem. Jako śpiewaczka operowa w tym trudnym czasie także zostałam pozbawiona możliwości wykonywania swojego zawodu. Wszystkie koncerty, spektakle i przesłuchania zostały zawieszone najprawdopodobniej do końca sierpnia i nie wiadomo, kiedy teatry operowe, w Polsce i za granicą, wznowią działalność. Cała sytuacja związana z kompletną blokadą kultury na czas pandemii jest niezwykle przygnębiająca, ale głęboko wierzę, że już niedługo będziemy mogli wrócić do aktywności zawodowej na scenie, kontaktu z publicznością oraz innymi muzykami. Póki co, zostaje nam muzykowanie online i wykorzystywanie tego czasu najlepiej jak możemy - mówi śpiewaczka.
Pieniądze na sprzęt komputerowy dla dzieci są zbierane poprzez stronę internetową organizacji. Cykl koncertów "Wygrywamy przyszłość" odbywa się pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.