Nowy numer 39/2023 Archiwum

Siostry zakonne i Caritas AG przygotowują ciasta dla medyków

W ramach akcji #SłodkiDarModlitwy żeńskie zgromadzenia archidiecezji gdańskiej upiekły 200 blach najróżniejszych wypieków. 14 maja podarunek trafił do pomorskich medyków. Swoimi przepisami siostry chcą też podzielić się z innymi za pośrednictwem portalu gdansk.gosc.pl.

Papież Franciszek ogłosił 14 maja dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Caritas Archidiecezji Gdańskiej dołączył do papieskiego wezwania jeszcze jeden element - słodkie podarunki dla szpitali. Przygotowały je żeńskie wspólnoty zakonne z całej archidiecezji z 40 domów zakonnych. Na apel Caritas odpowiedziały też s. zmartwychwstanki (CR) z Wejherowa. Posługują one w przedszkolu i szkole podstawowej, które zgromadzenie prowadzi tam od 1934 r. Pierwszą przełożoną domu i dyrektor szkoły była bł. Alicja Kotowska, zamordowana w 1939 r. w lasach piaśnickich.

Podobnie jak w innych domach zakonnych prace nad wypiekami ruszyły już pełną parą we wtorek 12 maja. Następnego dnia do Sopotu odjechało z Wejherowa 6 blach różnych ciast i 6 jeszcze gorących babek. Wypieki przekazano w czwartek 14 maja kierowcom z pomorskich szpitali w sopockiej centrali Caritas.

Zapraszamy internautów na gdansk.gosc.pl – codziennie zaprezentujemy jeden z przepisów sióstr.


Kokosanka s. Jadwigi (CR)

15 dkg margaryny

5 żółtek, 2 całe jajka

1 szkl. cukru

1 szkl. mąki

1 łyżka mąki ziemniaczanej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

wiórki kokosowe

Margarynę utrzeć z cukrem, żółtkami i 2 jajkami, dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Z pięciu białek ubić pianę z jedną szklanką cukru, dodając 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i 25 dkg wiórków kokosowych. Ubite białka z kokosem ułożyć na uprzednio wylane ciasto na blachę. Upiec na złoty kolor.

Smacznego!


O akcji czytaj tutaj:
#SłodkiDarModlitwy wyruszył do pomorskich szpitali

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast