Pomorskie ślady św. Jana Pawła II

Święty papież pozostawił po sobie materialne pamiątki obecności. Pomorze czerpie z nich inspirację do pamięci o Janie Pawle II, ale także rozwija twórczo to, czego "dotknął". W 100. rocznicę urodzin wielkiego Polaka zapraszamy na wędrówkę pomorskimi ścieżkami świętego.

W każdym z miejsc na Pomorzu, które odwiedził Jan Paweł II, znajduje się dziś jakaś materialna pamiątka tamtego wydarzenia. Na Westerplatte, w szczególnie ważnym miejscu na mapie Polski, stanęła tablica upamiętniająca obecność i słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane 12 czerwca 1987 roku podczas pamiętnego spotkania z młodzieżą. Znajdują się na niej słowa świętego, którymi zwrócił się w swym przemówieniu do młodych. Poświęcając tablicę w czerwcu 5 lat temu, metropolita gdański przypomniał o obowiązku pamięci. - Przemówienie Jana Pawła II tu, na Westerplatte, ma wymiar uniwersalnych wartości, których trzeba wciąż bronić, którymi trzeba żyć i które trzeba społeczeństwu wpajać. Jeżeli tego nie ma, pozostaną wspominki, a my będziemy zamieniać się w weteranów i kombatantów - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Pamięć pomorska o świętym ma też inne wymiary. Na całym Pomorzu powstały liczne szkoły noszące jego imię. Są także aleje, domy pomocy społecznej czy instytut dokumentujący pomorskie ścieżki św. Jana Pawła II. I najcenniejsze - relikwie znajdujące się w wielu parafiach archidiecezji.

Jednymi z najważniejszych śladów pobytu świętego papieża na Pomorzu są świątynie, które powstały jako wota jego obecności i kultu. W 1987 r. na gdańskiej Zaspie Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę ościoła Opatrzności Bożej. To tam, przy al. Jana Pawła II, przy jego pomniku, codziennie wierni zapalają znicze i modlą się za wstawiennictwem polskiego świętego. W maju 2009 roku konsekracji świątynię konsekrował watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone. On też, 12 czerwca 2012 r., poświęcił w dolnej części kościoła kaplicę wieczystej adoracji i wprowadził do niej uroczyście relikwie błogosławionego wówczas Jana Pawła II.

Papieskich śladów w Gdańsku jest więcej - w matemblewskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej znajdują się elementy papieskiego ołtarza, przy którym Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. w 1999 roku. Liturgia odbywała się w niezwykłej scenerii - na sopockim hipodromie, gdzie dziś stoi krzyż jako pamiątka sprawowanej Eucharystii. Stamtąd ołtarz trafił do urokliwego, leśnego sanktuarium, gdzie stanął na rozległej polanie. Poddany konserwacji w ostatnich latach jest prawdziwą perełką na papieskim szlaku w Gdańsku.

O innych wotach dedykowanych świętemu wielokrotnie wspominał abp Sławoj Leszek Głódź. W 2011 roku metropolita gdański erygował dwie parafie poświęcone papieżowi: pw. św. Jana Pawła II na gdańskich Łostowicach – wotum za dwie papieskie pielgrzymki do Gdańska oraz wejherowską świątynię pw. św. Karola Boromeusza – dziękczynienie za pontyfikat świętego Polaka.

Więcej o papieskich śladach na Pomorzu w numerze 20. "Gościa Gdańskiego" na 17 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..