W archikatedrze oliwskiej Mszę św. dziękczynną za życie i pontyfikat papieża Polaka odprawił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Liturgia była centralnym punktem obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w archidiecezji gdańskiej. W niedzielę 17 maja przypadały także imieniny metropolity.
Pomimo epidemii, na liturgii w katedrze oliwskiej zgromadziła się spora grupa wiernych – zgodnie z nowymi przepisami sanitarnymi w świątyni może już się jednorazowo modlić 220 osób. Wśród uczestników Mszy św. znaleźli się parlamentarzyści, wojewoda pomorski, Dariusz Drelich oraz przedstawiciele służb mundurowych. Byli również górnicy-gazownicy i pomorscy ”piłsudczycy” ze swymi sztandarami.
Liturgię sprawował abp Sławoj Leszek Głódź z biskupami pomocniczymi, Wiesławem i Zbigniewem oraz rzeszą kapłanów. Wygłosił również homilię do zgromadzonych, poświęconą postaci świętego. - Wielu z nas obecnych dziś w oliwskiej katedrze słuchało słów św. Jana Pawła II. Pamięta tembr jego głosu. Przechowuje wzruszenie, jakie wywoływały jego homilie, słowa, gesty i czyny. Wielu z nas św. Jan Paweł II wciąż inspiruje, ożywia nasze serca - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Metropolita gdański przypomniał szczegółowo historię życia papieża Polaka od narodzin do wyboru na stolicę Piotrową. Skupił się na postaciach Emilii i Karola Wojtyłów, rodziców świętego. - Z rodzinnego domu Wojtyłów prowadził duchowy pomost do pobliskiego domu bożego, kościoła pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tam Karol otrzymał chrzest święty. Który związał go w nierozerwalny sposób z Chrystusem. Przy tamtej kamiennej chrzcielnicy klękał później jako kapłan, biskup, arcybiskup,kardynał, wreszcie jako następca Biskup Rzymu - mówił metropolita gdański.
Kaznodzieja przypomniał także o papieskim długu wdzięczności wobec bohaterów wolności. - Karol Wojtyła przyszedł na świat w znamiennym 1920 roku. Kiedy wydawać się mogło, że wolność ojczyzny, odzyskana po przeszło 120 latach niewoli, zostanie zgnieciona bolszewickim butem. Ale bohaterowie bitwy na przedpolach Warszawy zatrzymali pochód komunizmu ku Europie. Ocalili naszą niepodległość. Karol Wojtyła spłacał ten dług wdzięczności wobec bohaterów polskiej wolności w Radzyminie, w Warszawie, na Monte Cassino i na Westerplatte i przed Krzyżami Gdańskimi - upamiętniającymi ofiary komunistycznego bezprawia w grudniu 1970 roku – dodał abp Sławoj Leszek Głódź.
Wspomniał także osobiste spotkania z papieżem. - Nadszedł poranek 2 czerwca 1991 roku,kiedy na lotnisku w Zegrzu Pomorskim stanęło 40 tys. polskich żołnierzy. Kiedy na powitanie przybywającego na spotkanie z Wojskiem Polskim Ojca Świętego rozległy się słowa pieśni: ”Błękitne rozwińmy sztandary”. Jakże to wielkie wrażenie musiało zrobić na Ojcu Świętym. Kilka dni później w Teatrze Wielkim w Warszawie powiedział, że to, co zobaczył i usłyszał w Zegrzu Pomorskim, stało się dla niego rezurekcyjnym odkryciem. Znakiem początku odradzającej się ku życiu w wolności ojczyzny. Tamte słowa Ojca Świętego to duchowy skarb mego serca – wspominał metropolita gdański.
Kaznodzieja przypomniał też o gdańskich drogach świętego papieża. - Był tu dwukrotnie w 1987 i 1999 roku. Do chwały błogosławionych wyniósł gdańskich i pomorskich męczenników. Kościół gdański pamięta o tym. Strzeże tej pamięci. Było moim pragnieniem i wielu kapłańskich serc, aby wznieść w Gdańsku świątynię – wotum za apostolską posługę Jana Pawła II. Miała stanąć w Gdańsku-Łostowicach. Był projekt, były środki, ale zabrakło jednego – zezwolenia samorządu na podjęcie inwestycji. Ale świątynia, nasze wotum powstaje w Wejherowie,mieście bł. Alicji Kotowskiej. W sierpniu nastąpi jej poświęcenie. Do przewodniczenia zaprosiłem ks. kardynała Stanisława Dziwisza. To będzie dar naszej gdańskiej archidiecezji w roku stulecia narodzin św. Jana Pawła Wielkiego – zakończył abp Sławoj Leszek Głódź.
Na zakończenie uroczystości metropolicie gdańskiemu złożono życzenia z okazji przypadających 17 maja imienin.
Poniżej zamieszczamy retransmisję z uroczystości, którą przygotował "Gość Gdański".
Katedra Oliwska - Msza św dziękczynna w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II