– Pandemia uniemożliwiła wielu osobom uczestnictwo w obchodach 100. rocznicy urodzin papieża. Stąd pomysł, by najbliższe 12 miesięcy wykorzystać na pogłębienie wiedzy o Italii i o świętym, a na pątniczy szlak wyruszyć w przyszłym roku – mówi ks. Jakub Zinka.
Maj miał być miesiącem, kiedy do Rzymu wyruszą tysiące pątników, którzy wspólnie modlić się będą w czasie Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Niestety, epidemia koronawirusa tych planów nie pozwoliła zrealizować.
Na pątniczy szlak do Rzymu mieli również wyruszyć pielgrzymi z Trójmiasta, którymi opiekuje się ks. Zinka. – Wiadomość o tym, że ten wyjazd do skutku nie dojdzie, bardzo nas zasmuciła. To dla nas przykre i trudne doświadczenie – mówi opiekun grupy. Stąd zrodziła się inicjatywa, by najbliższe 12 miesięcy wykorzystać – pogłębić wiedzę o Italii, o samym świętym, a na pątniczy szlak wyruszyć w przyszłym roku.
– Postanowiłem zorganizować Internetową Szkołę Pielgrzyma. Pandemię odczytuję jako czas przygotowania do przyszłorocznej pielgrzymki – dodaje inicjator przedsięwzięcia. Internetowa Szkoła Pielgrzyma to cotygodniowe wykłady popularnonaukowe w sieci, dotyczące nauczania Jana Pawła II, a także Włoch. Prelegenci poruszą tematy związane z teologią, historią, sztuką, geografią oraz z życiem codziennym.
– Nasze spotkania rozpisane zostały na cały rok. Każdy miesiąc będzie poświęcony innemu świętemu, w kolejności chronologicznej. Zaczynamy od świętych Piotra i Pawła, apostołów, których można nazwać filarami Kościoła. Przeprowadzimy słuchaczy przez Rzym naszych świętych. Powiemy o tym dawnym, ale także tym współczesnym mieście oraz postaramy się przybliżyć, czym jest samo pielgrzymowanie – wyjaśnia ks. Zinka.
Wykład poświęcony samemu pielgrzymowaniu był tym inaugurującym cały cykl. – Mądre pielgrzymowanie to nie jest pielgrzymowanie wyłącznie fizyczne. Nie należy również rozumieć go jako zwiedzania. Bo jest to coś więcej niż turystyczny pobyt w jakimś kraju. Pielgrzymować to znaczy doświadczyć czegoś w sercu. Bo to, co widzę – zabytek albo piękny krajobraz – wpływa na moje zmysły i ma mnie prowadzić dalej. Ma mnie prowadzić do spotkania z Bogiem. Celem mądrego pielgrzymowania jest zachwyt nad Mądrością. Jako turysta mogę się zachwycić, bądź nie, budowlami w stylu bazyliki św. Piotra, a jako pielgrzym mam spotkać tam żywego Boga, który przez życie świętych, piękno stworzenia oraz historię cały czas się objawia i jest obecny – wyjaśnia kapłan. Początek cyklu zaplanowano na 18 maja. Ci, którym nie udało się wysłuchać pierwszego wykładu, mogą to jeszcze zrobić.
– Założyliśmy specjalny profil na Facebooku: Szkoła Pielgrzyma. Tam znaleźć będzie można wszystkie minione oraz bieżące wykłady – wyjaśnia ks. Zinka. Prelekcje poprowadzą prawdziwi pasjonaci danej dziedziny. – To osoby z bardzo bogatą i rozległą wiedzą. Chodziło o to, by nie przytaczać kolejnych ogólnodostępnych wiadomości, ale zaproponować ciekawe, a jednocześnie jakościowo świetne wykłady. Są z nami m.in. Łukasz Kołak, który przybliży tematy związane z historią, czy Małgorzata Walczak, która w Rzymie pracuje, oprowadza grupy turystyczne. Będziemy zapraszać również gości specjalnych, np. Magdalenę Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną – zapowiada ks. Zinka. Internetowa Szkoła Pielgrzyma ma przybliżyć 20 wieków chrześcijaństwa. Cykl zakończą wykłady o św. ojcu Pio oraz św. Janie Pawle II.
– Zwieńczeniem naszych internetowych spotkań będzie pielgrzymka do Rzymu, którą wstępnie zaplanowaliśmy na maj przyszłego roku. Zaproszeni są na nią wszyscy słuchacze Internetowej Szkoły Pielgrzyma. Hasło, które już dziś nam przyświeca, brzmi: „100 osób na 100 lat papieża”. Pierwsi o programie pielgrzymki dowiedzą się uczestnicy ISP – dodaje inicjator.
Plan wykładów na maj i czerwiec
25 maja – „Początki Rzymu – między bajką, legendą a rzeczywistością”
1 czerwca – „Rzym św. Piotra” 8 czerwca – „Lectio divina ze św. Piotrem”
15 czerwca – „Jak się mieszka w mieście Piotrka i Pawełka?”
22 czerwca – „Rzym św. Pawła”
29 czerwca – „Lectio divina ze św. Pawłem”
Wykłady rozpoczynają się o godz. 20 na facebookowym profilu Szkoła Pielgrzyma. Są bezpłatne. Kolejne terminy i tematy wykładów podawane będą na bieżąco na FB.