Nowy numer 20/2022 Archiwum

Gdańsk. 72. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - bohatera II wojny światowej

W poniedziałkowe przedpołudnie pod pomnikiem na placu przed Muzeum II Wojny Światowej odbyła się uroczystość upamiętniająca rotmistrza, skazanego niesprawiedliwym wyrokiem śmierci przez władzę ludową. Pośmiertnie awansowano bohatera na stopień pułkownika.

Wydarzenie poprzedziła krótka prelekcja wygłoszona przez dr. Tomasza Wojnowskiego, kierownika Działu Edukacji. Następnie Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wraz z Anną Fotygą, poseł do Parlamentu Europejskiego, oraz Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim, złożyli wieńce pod pomnikiem Witolda Pileckiego i oddali hołd bohaterowi. Pamięć o wielkim Polaku uczciła delegacja uczniów z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku.

- Jesteśmy tutaj, aby oddać hołd rotmistrzowi, a dzisiaj już pułkownikowi Witoldowi Pileckiemu, który jest postacią wielu wymiarów. Jest polskim bohaterem, ale bohaterem pokazującym, jak żyć dla wolnej i niepodległej Polski, bo II Rzeczypospolitej służył w czasach suwerenności i niepodległości, ale też jak Polsce służyć w czasie II wojny światowej. Jak wiemy, był ochotnikiem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie założył podziemną konspirację i z którego uciekł. To heroiczna postać uznawana też w kontekście międzynarodowym. Według Michaela Foota, brytyjskiego historyka, to jeden z sześciu najbardziej odważnych żołnierzy II wojny światowej. Komunistyczna zbrodnia z maja 1948 roku nie była tylko zbrodnią na tym wielkim bohaterze, ale podjęto również próbę wymazania Witolda Pileckiego z całej historii - mówił Karol Nawrocki.

Anna Fotyga zwróciła uwagę na szerszy kontekst postrzegania postaci Witolda Pileckiego. - My, Polacy, ale również Parlament Europejski, liczni nasi przyjaciele postulują z nami, żeby rotmistrz Pilecki stał się patronem dnia, który będzie poświęcony bohaterom walki z totalitaryzmami. Zespół posłów przede wszystkim z Europy Środkowej i Wschodniej, ale również z państw starej Unii Europejskiej, razem z nami włączył się w akcję promowania postaci Witolda Pileckiego jako patrona takiego święta - mówiła europoseł pod gdańskim pomnikiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama