Nowy numer 25/2021 Archiwum

Pamiątka po Prymasie Tysiąclecia

Przypadająca w czwartek 28 maja 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego stała się inspiracją do zgłębienia historii obrazu wiszącego w zakrystii archikatedry oliwskiej w Gdańsku.

Na oprawionym wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej widnieje dedykacja: "Każdą rodzinę katolicką w waszej parafii oddaję w macierzyńską niewolę Matki Boga-Człowieka i Matki Kościoła, Jasnogórskiej Królowej Polski, za wolność Kościoła świętego w świecie i ojczyźnie naszej. Z błogosławieństwem, Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski. Jasna Góra, 26 sierpnia 1965 r.".

Jak się okazuje, obraz ten jest pamiątką wydarzeń z 1965 roku. Wtedy kończył się Sobór Watykański II, był to także ostatni rok Wielkiej Nowenny Narodu Polskiego przed uroczystościami millenium chrztu. Zebrani na konferencji w Warszawie biskupi, pod przewodnictwem kard. Wyszyńskiego, stwierdzili, że najlepszym wejściem w drugie tysiąclecie Kościoła w Polsce oraz sposobem na wyproszenie łask Ducha Świętego dla czwartej sesji soboru będzie oddanie wszystkich diecezji, parafii, rodzin, stanów i zawodów w macierzyńską niewolę Maryi.

- Na Jasną Górę przybywały delegacje parafialne na nocne czuwania modlitewne i po ich zakończeniu otrzymywały wizerunek Królowej Polski z wpisem prymasa - mówi o. Józef Płatek, paulin. - Następnie obraz ten wędrował od domu do domu, nawiedzając każdą wierzącą rodzinę przez dobę. Ta peregrynacja miała przede wszystkim przygotowywać rodziny w Polsce do świadomego udziału w Akcie Oddania Maryi, jaki miał nastąpić w czasie centralnej uroczystości milenium chrztu Polski na Jasnej Górze - dodaje o. Płatek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama