Abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, który m.in. odwołuje dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w Mszy św., reguluje obchody uroczystości Bożego Ciała, a także zachęca duchownych i świeckich do podjęcia na nowo pracy w grupach duszpasterskich.
Powracamy do ogólnych zasad, wynikających z Kodeksu Prawa Kanonicznego i z przykazań kościelnych, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby chore lub objęte wskazaniami władz sanitarnych oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi.
W czasie ścisłych ograniczeń wielu wiernych uczestniczyło duchowo w Mszy Świętej poprzez transmisje telewizyjne i internetowe. Tym samym wielu doświadczyło głodu Eucharystii przeżywanej w świątyni we wspólnocie wiary.
W związku ze zniesieniem limitu wiernych w świątyniach proszę Księży Proboszczów o roztropne ograniczenie transmisji telewizyjnych i internetowych. Wydaje się zatem słuszne, że Msze Święte dla chorych, transmitowane w mediach przed pandemią, będą wystarczająco zaspokajać potrzeby wiernych.
Przedłużam czas Komunii Świętej wielkanocnej w Archidiecezji Gdańskiej do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, tj. do dnia 29 czerwca 2020 r. Przyjęcie Komunii Świętej wielkanocnej w powyższym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich. Kapłanów proszę o stworzenie jak najszerszych możliwości przystąpienia do spowiedzi, przy zachowaniu stałych środków sanitarnych. Proszę o dokładne poinformowanie wiernych o dodatkowych dyżurach spowiedzi św.
Przywrócone zostaje zwyczajne duszpasterstwo i praktyka posługi chorym w ich domach, zwłaszcza z racji pierwszego piątku czy pierwszej soboty miesiąca. Tę wiadomość należy przekazać w ogłoszeniach duszpasterskich. Wypada w rozmowie telefonicznej z zainteresowanymi chorymi czy ich bliskimi ustalić szczegóły dotyczące tej posługi sakramentalnej, ale należy uszanować ich ewentualną prośbę o dalsze jej zawieszenie.
Obecne możliwości pozwalają już na planowanie – nawet jeszcze przed wakacjami – w porozumieniu z rodzicami dzieci i młodzieży – uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania.
Nadal obowiązują dotychczas wydane zasady dotyczące organizacji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Przypominam o koniecznym uwzględnianiu wyraźnej woli rodziców.
W parafiach, w których Bierzmowanie przewidziane było w terminach wiosennych, uroczystość udzielenia tego sakramentu można zorganizować jeszcze w czerwcu lub jesienią. Nie przekładamy Bierzmowania na przyszły rok. Księża Biskupi będą gotowi do posługi po uroczystości Bożego Ciała. Termin – w zależności od woli rodziców i stanu przygotowania młodzieży – należy ustalić z Biskupem, który miał w bieżącym roku udzielić w danej parafii Bierzmowania.
Ze względu na wciąż trwający stan epidemii o zamiarze organizacji uroczystości bierzmowania należy poinformować rodziców niepełnoletnich kandydatów.
W miesiącu czerwcu, ze względu na wyjątkowe okoliczności, zamiast 9-dniowej nowenny organizuje się 3-dniowe Triduum przygotowujące bezpośrednio do sakramentu.