Nowy numer 15/2024 Archiwum

Metropolita gdański odwołuje dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w Mszy św.

Abp Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, który m.in. odwołuje dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w Mszy św., reguluje obchody uroczystości Bożego Ciała, a także zachęca duchownych i świeckich do podjęcia na nowo pracy w grupach duszpasterskich.

  • Wizytacje kanoniczne

Wizytacje kanoniczne przewidziane w terminach wiosennych zostają przeniesione na jesień, chyba że wizytator co innego ustali z zainteresowanymi księżmi proboszczami.

  • Pogrzeby

Zniesienie liczby uczestników dotyczy również uroczystości pogrzebowych. Liturgię należy sprawować zgodnie z obrzędami pogrzebu, a więc zachowując poszczególne stacje łącznie z możliwym wprowadzeniem trumny do kościoła, z uwzględnieniem przepisów sanitarnych. Należy pamiętać, że podczas procesji żałobnej, która odbywa się już w przestrzeni publicznej, obowiązują odpowiednie przepisy.

  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 964) oraz w oparciu o wytyczne Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z dnia 3 czerwca 2020 r. (SEP – D/9.1.2-19) przekazuję następujące wyjaśnienia.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim § 15 ust. 8 ww. rozporządzenia Rady Ministrów: „Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny". Obowiązek, o którym mowa w § 18 ust. 1, to obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że podczas zgromadzeń poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego:

a) uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry LUB zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,

b) nie obowiązuje limit 150 osób.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają na zorganizowanie procesji Bożego Ciała. W związku z tym, proszę Księży Proboszczów, by kierując się roztropnością przygotowali uroczystość Bożego Ciała, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów epidemicznych. Przypominam jednocześnie, iż zajęcie pasa drogowego wymaga zgłoszenia odpowiednim służbom.

W tym roku polecam jedną z propozycji celebracji Bożego Ciała:

  1. procesja z Najświętszym Sakramentem na terenie przykościelnym do czterech ołtarzy z tekstami przewidzianymi w księgach liturgicznych (zaleca się, aby odbyło się kilka procesji).
  2. procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych kościoła z tekstami przewidzianymi w księgach liturgicznych.
  3. dziękczynne nabożeństwo eucharystyczne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej. Na zakończenie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
  4. dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu (należy podać godziny) dla indywidualnej modlitwy wiernych i z końcowym błogosławieństwem udzielanym na progu świątyni. Należy uwrażli­wić wiernych na momenty ciszy i modlitwę w milczeniu.

Centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbędą się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po Mszy Świętej o godz. 10.00 odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych.

Procesje w ramach Oktawy Bożego Ciała mają odbywać się - zgodnie z tradycją - każdego dnia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama