Nowy numer 23/2021 Archiwum

Czas wsłuchania w Dobrą Nowinę

– Papież Paweł VI niósł ewangeliarz w czasie procesji. Ceremoniarz zwrócił mu uwagę, że to zadanie należy do diakonów. Papież odpowiedział, że chociaż jest papieżem, to nie przestał być diakonem – mówi ks. Wojciech Langowski.

Już za tydzień w naszej archidiecezji odbędą się święcenia diakonatu. Przed tym wydarzeniem dla przyszłych diakonów przewidziano prawie tygodniowe rekolekcje. Jak informuje ks. Langowski, ojciec duchowny Gdańskiego Seminarium Duchownego, a także rekolekcjonista, będzie to czas sprzyjający wsłuchaniu się w Dobrą Nowinę.

– Rekolekcje mają kleryków przygotować duchowo, wewnętrznie, do przyjęcia święceń w stopniu diakonatu. To jest moment na głęboką modlitwę i wyciszenie. Proponujemy więc, by w tym czasie jak najmniej rozmawiać o sprawach codziennych, a skupić się i dzielić tym, co się dzieje w nas – mówi ks. Langowski. Przyznaje, że te rekolekcje są przez przyszłych diakonów bardzo wyczekiwane. – Podejmujemy zagadnienia związane z celibatem oraz posłuszeństwem. Bardzo ważnym momentem jest sakrament pokuty i pojednania. Nie brakuje również tematów uwzględniających to, do czego będą wyświęceni – opowiada rekolekcjonista. Ojciec duchowny zaznacza, że to bardzo ważne, by podczas rekolekcji wybrzmiał kerygmat.

– By rzeczywiście usłyszeć Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, który daje nam Ducha Świętego i nowe życie. Dla każdego z nas bardzo potrzebne jest, by słyszeć o bezwarunkowej miłości Boga – podkreśla. Do święceń w stopniu diakonatu przystępują klerycy V roku po zdanych egzaminach końcowych. – Nie są jeszcze prezbiterami, ale mają już określoną posługę. Mogą głosić homilie, przewodniczyć nabożeństwom, obrzędom pogrzebu, udzielać chrztu św., asystować przy zawieraniu małżeństwa. Nie mogą natomiast odprawiać Eucharystii, spowiadać i udzielać namaszczenia chorych – wymienia ojciec duchowny. Diakoni zostaną przydzieleni do poszczególnych parafii, gdzie również pomagać będą m.in. w prowadzeniu wspólnot. – To niesamowite – widzieć dojrzewanie kleryków, widzieć ich zmagania, ale również widzieć owoce, kiedy wchodzą w zaufanie do Pana Boga, kiedy nabierają doświadczenia – dodaje ks. Langowski. Zachęca, by w czasie zbliżających się święceń uważnej przyjrzeć się symbolice.

– Liturgia święceń diakonatu jest bardzo bogata. Zaczyna się od przedstawienia kandydatów przez księdza rektora biskupowi. Kleryków wyczytuje się po imieniu. Odpowiadają: „Jestem!”. Jest to gotowość nie tylko do przyjęcia święceń, ale także akceptacja swojej historii. To bardzo ważne, by przyszły kapłan w czasie formacji zaakceptował swoją historię życia. Niekiedy jest potrzebne to, by się pojednał z najbliższymi po to, by być człowiekiem, który w całkowitej wolności podejmuje decyzje – wyjaśnia ojciec duchowny. – Kolejnym, równie ważnym momentem w czasie święceń jest złożenie przysięgi posłuszeństwa biskupowi, nałożenie przez niego rąk oraz modlitwa konsekracyjna – opowiada ks. Langowski. Diakonów można rozpoznać po tym, jak noszą stułę. – Jest ona przewieszona w poprzek, co oznacza, że nie są jeszcze wyświęceni na kapłanów – dodaje ojciec duchowny. W czasie rozpoczynających się rekolekcji ks. Langowski prosi o modlitwę za przyszłych diakonów. – Potrzeba nam modlitwy Kościoła, by dobrze przygotować się do nowej posługi – mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama