Nowy numer 24/2021 Archiwum

Archidiecezjalna Caritas ruszyła z akcją "E-tornister"

W Gdańsku 5 zestawów komputerowych trafiło już do dzieci ze świetlic Caritas. Urządzenia umożliwią im udział w zdalnej nauce.

Czas pandemii spowodował ogólny "lockdown", w tym odwołanie zajęć szkolnych. Okazało się, że wielu najmłodszych nie może brać efektywnie udziału w zdalnym nauczaniu, ponieważ brakowało im sprzętu. W podobnej sytuacji znaleźli się podopieczni świetlic Caritas w całej archidiecezji gdańskiej, w których także prowadzono zajęcia on-line. - Wiele dzieci nie ma dostępu do sprzętu komputerowego albo musi dzielić się nim ze swoim rodzeństwem. Caritas zawsze stara się odpowiadać na konkretne potrzeby i wyzwania czasu. Dlatego też tegoroczna edycja akcji "Tornister pełen uśmiechu", w której przy pomocy poszczególnych parafii wyposażaliśmy szkolne tornistry, została zamieniona na akcję "e-tornister" - wyjaśnia ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG.

W ramach tych działań organizacja przygotowała łącznie 30 zestawów komputerowych, składających się z nowoczesnego laptopa i drukarki. Posłużyły do tego pieniądze zebrane w ramach ogólnopolskiej akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" - gdańska Caritas zakupiła za to 20 zestawów. Kolejne 10 to podarunek od grupy Lotos, 1 komputer zakupił prywatny przedsiębiorca, a 5 laptopów przekazał koncern Intel. Cena jednego zestawu to 2000 zł. - Przekazywane przez nas urządzenia są gotowe do pracy, mają zainstalowane oprogramowanie. Dzięki naszej pracy w świetlicach z dziećmi, wiedzieliśmy, gdzie skierować tę bardzo konkretną pomoc - dodaje ks.J. Steć.

10 czerwca pierwsze 5 "e-tornistrów" trafiło do podopiecznych ze świetlicy ”Słoneczne Wzgórze” w Gdańsku - Św. Wojciechu. - Przekazaliśmy dziś 5 komputerów, w tym 3 zestawy laptop z drukarką naszym dzieciom z tej gdańskiej dzielnicy. W najbliższych tygodniach przekażemy jeszcze 30 urządzeń do dzieci z wszystkich naszych świetlic w archidiecezji - mówi Marcin Gawiuk, sekretarz Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Jak podkreśla ks. Janusz Steć, osoby chętne do wsparcia "e-tornistra" mogą kontaktować się z gdańską Caritas. Również redakcja "Gościa Gdańskiego" ma swój udział w akcji - dzięki naszej inicjatywie "Wygrywamy przyszłość", polegającej na transmitowaniu koncertów na portalu gdansk.gosc.pl, razem z Caritas zebraliśmy pieniądze na zakup jednego z zestawów komputerowych. Jeszcze w maju podarunek trafił do 11-letniej Julii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama