Artystycznie o papieżu - projekt "Totus Tuus"

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły postanowiła zrealizować wyjątkowy projekt słowno-muzyczny, poświęcony pamięci Jana Pawła II. Już dziś można go obejrzeć w internecie.

Projekt "Totus Tuus" ma za zadanie przedstawić życie Jana Pawła II poprzez relacje osób, które były mu bliskie.

Opowieść rozpoczyna mama Karola Wojtyły. - Z jej historii dowiadujemy się o ciężkiej sytuacji, że jej życie w czasie ciąży było zagrożone i lekarz namawiał ją do aborcji, której - jak wiemy - nie dokonała. Teksty Emilii Wojtyły powstały w oparciu o fakty historyczne związane z narodzinami i śmiercią Jana Pawła II - wyjaśnia Krystian Iwanow, koordynator projektu.

Podobnie na podstawie wspomnień osób, które papieża Polaka znały, udało się stworzyć ciekawą opowieść o życiu świętego. - Nie cytujemy, ale parafrazujemy wspomnienia m.in. kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Stanisława Dziwisza, Artura Mariego, osobistego fotografa Jana Pawła II. Przeprowadzamy widza przez lata wczesnego dzieciństwa, młodości, kapłaństwa, biskupstwa, a następnie jako głowy Kościoła. Zaznaczymy najważniejsze pielgrzymki do Polski - pierwszą oraz ostatnią, ale także tę, która miała miejsce 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku, gdzie podczas homilii papież wypowiedział ważne nie tylko dla gdańszczan słowa: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte" - opowiada K. Iwanow.

Teksty odczytają Joanna Sperska i Jakub Kornacki. - Są to momenty, gdzie wizualizacje i tekst wypełnione są muzyką, która powstała częściowo na potrzeby projektu, a część to kompozycje już znane. Na tło muzyczne składają się utwory m.in. improwizującego na skrzypcach Tomasza Chyły. Widz może przygotować się na coś zupełnie nowego w formie przekazu - zapewnia koordynator.


Więcej na ten temat w 24. numerze "Gościa Gdańskiego" na 13 czerwca.

Widowisko będzie dostępne od piątku 12 czerwca godz. 19 na kanale YouTube "Niepokalana Gdańsk".

"Gość Niedzielny" objął patronat medialny nad wydarzeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..