Nowy numer 32/2022 Archiwum

Rodzina wielodzietna w dobie koronawirusa

Epidemia zmieniła ludzką codzienność. Nie tylko spowodowała społeczny dystans, ciągłe dezynfekcje rąk i noszenie maseczek. Wprowadziła również nowe zasady życia rodzinnego. O swoim doświadczeniu opowiadają Asia i Kamil, rodzice pięciorga dzieci.

Rodzina wielodzietna rządzi się swoimi prawami. - Najważniejszy jest plan działania oraz organizacja dnia. W czasie pandemii okazało się to bardzo ważne - podkreślają Asia i Kamil. - Mąż pracował w domu zdalnie, ja natomiast zajmowałam się domem i naszymi pociechami. Żeby ten czas jakoś przetrwać, musieliśmy z dziećmi przeprowadzić rozmowę i ustalić zasady funkcjonowania - mówi Asia.

Zmieniły się obowiązki domowe. - Od kilku lat na lodówce mamy listę zadań dla każdego dziecka, adekwatnych do wieku. Są to sprawy drobne, ale ważne, jak na przykład wyjmowanie naczyń ze zmywarki, nakrywanie do stołu czy odkurzanie. W czasie epidemii dodaliśmy kilka zajęć - zaznacza Asia.

Od niedawna w ich domu pojawiło się "pudełko dobrych słów". - Wisi na ścianie od czasu pandemii. W ciągu tygodnia wrzucamy tam karteczki z podziękowaniami, dobrymi słowami. Młodsze dzieci rysują obrazki dla rodzeństwa. W niedzielę odczytujemy te liściki. To bardzo wzruszający moment - podkreśla Asia.

Pewne rzeczy jednak pozostały bez zmian. - W niedzielę, od kilku już lat, modlimy się z dziećmi jutrznią. Śpiewamy z nimi psalmy, gramy na gitarze i innych instrumentach, prowadzimy rozmowy. To jest też dobry czas, żeby powiedzieć o swoich problemach, smutkach i radościach. Jeśli jest taka potrzeba, przepraszamy się nawzajem. Po modlitwie jest zawsze agapa - ulubiony czas dzieci - mówi Kamil.


Więcej o historii Asi i Kamila w 25. numerze "Gościa Gdańskiego" na 21 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama