- Pragniemy iść w duchu jedności, a przede wszystkim odpowiedzialności i miłości do siebie nawzajem. Naszym nadrzędnym priorytetem jest bezpieczeństwo. Nie chcemy, aby pielgrzymka dla kogokolwiek stała się zagrożeniem - podkreśla ks. Robert Jahns, przewodnik grupy kaszubskiej.
Tegoroczne wędrowanie z archidiecezji gdańskiej na Jasną Górę rozpocznie się zgodnie z dotychczasową praktyką: 39. Pielgrzymka Kaszubska wyruszy 25 lipca o godz. 6 z kościoła pw. Bożego Ciała na Helu, 35. Pielgrzymka Gdyńska swoją inaugurację będzie miała 26 lipca o godz. 6 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, natomiast 38. Gdańska Pielgrzymka zacznie się Mszą św. 28 lipca o godz. 6 w bazylice Mariackiej.
Inaczej niż zwykle
Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało formę sztafety. Co to oznacza w praktyce? - Codziennie będzie można dołączyć się do pielgrzymki, aby przejść jeden cały etap. W danym dniu grupa będzie liczyła maksymalnie 30 pątników oraz osoby zaangażowane do duchowego i organizacyjnego przeprowadzenia pielgrzymki: księża, klerycy, siostry zakonne, kierowcy, służba porządkowa, medyczna i muzyczna. Sztafeta rozpocznie się poranną Mszą św., po której nastąpi wymarsz na trasę, by po dojściu do docelowej miejscowości, wieczorem wrócić do swojego domu. W tym roku nie są przewidziane noclegi dla pielgrzymów. Zapraszamy do jednodniowego uczestnictwa - mówi ks. Łukasz Grelewicz, kierownik gdańskiej pielgrzymki na Jasną Górę.
Zapisy i w drogę
Aby wyruszyć na trasę pielgrzymki kaszubskiej, gdyńskiej bądź gdańskiej, trzeba się najpierw zapisać. Zgłaszanie się do sztafety będzie możliwe tylko poprzez internet. Grupy kaszubska i gdańska już uruchomiły procedurę. - Na tegoroczne wędrowanie do Maryi można zarejestrować się przez specjalny formularz, znajdujący się na stronie internetowej poszczególnej pielgrzymki - opowiada ks. Grelewicz. - Przyjęliśmy ogólną zasadę: kto pierwszy, ten lepszy. Na każdy dzień jest określona liczba pątników i nie ma możliwości jej przekroczenia - dodaje ks. Jahns.
Grupa „złota”
Dla tych, którzy - z różnych powodów - nie będą mogli udać się w drogę, każda pielgrzymka organizuje grupę „złotą”, czyli możliwość duchowego uczestniczenia przez modlitwę w domu. Dodatkowo kierownicy pielgrzymek przygotowują nabożeństwa w kościołach stacyjnych archidiecezji. Każdą grupę będzie można również śledzić w środkach społecznego przekazu. - W ostatnich latach nasza aktywność w internecie była bardzo mocna. Teraz również przewidujemy transmisje online i relacje z każdego dnia - na naszej stronie internetowej oraz portalach społecznościowych. Przygotowujemy także cały program duchowy, do pobrania w formie elektronicznej – podkreśla ks. Jahns.
Organizacja kosztuje
Każda piesza pielgrzymka to sztab ludzi, którzy pomagają w tym, by w ogóle mogła się ona odbyć. - Jako organizatorzy pielgrzymek musimy zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych dla całej grupy na cały czas trwania pielgrzymki. Nie chcemy, aby opłaty wnoszone przez pątników były wyższe. Mamy nadzieję, że dzięki ludzkiej dobroci i wsparciu ze strony wielu osób, także miłośników i sympatyków pielgrzymki, wszystko uda się dobrze zorganizować. Za każdy przejaw życzliwości będziemy ogromnie wdzięczni. Odwzajemnimy się na trasie naszą modlitwą w intencji wszystkich dobrodziejów, a także trudem pielgrzymowania - zapewnia ks. Jahns.
- Pamiętajmy, że pielgrzym to nie jest tylko ten, kto idzie. Pielgrzymem jest również osoba, która sprawia, że inni mogą iść. Nie tylko we własnych sprawach, ale polecając intencje przekazane do zaniesienia na Jasną Górę - mówi przewodnik grupy gdyńskiej.
Więcej informacji o tegorocznych pielgrzymkach na stronach internetowych: www.kaszubskapielgrzymka.pl, www.gdynskapielgrzymka.pl, www.pielgrzymka.gda.pl oraz w 26. numerze "Gościa Gdańskiego" na 28 czerwca.