Plany IPN Gdańsk na 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

W siedzibie IPN Gdańsk 26 czerwca odbył się briefing prasowy poświęcony wystawie "TU rodziła się Solidarność" oraz innym inicjatywom w 40. rocznicę strajków z sierpnia 1980. Instytut rozpoczyna za kilka dni ogólnopolski projekt upamiętnienia wielkiego zwycięstwa w drodze do wolności.

Jak poinformował prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, 1 lipca w Mielcu Instytutu Pamięci Narodowej inauguruje obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności".

Zaprezentowana tam wystawa "TU rodziła się Solidarność" będzie pokazana równocześnie w 17 miejscowościach w całej Polsce. Na Pomorzu pierwsza prezentacja ekspozycji odbędzie się 1 lipca w Tczewie. Wernisaże będą miały też miejsce w dniach 21 lipca i 14 sierpnia (m.in. w Lęborku, Gdyni i Gdańsku).

- Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, omawiających powstawanie "Solidarności" w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. Jednym z zadań projektu jest ukazanie narodzin "Solidarności" przede wszystkim z perspektywy mniejszych ośrodków, które dotąd były pomijane w opowieści o Sierpniu 1980 roku - mówił Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk.

O wymiarze lokalnym inicjatyw mówił Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. - Pragniemy, aby wielkie zwycięstwo z 1980 roku, z którego efektów dziś możemy się cieszyć, stało się okazją do spotkania wszystkich, którym nadal bliskie są ideały Sierpnia. Do przypomnienia sobie tamtych dni, tamtych lat, a także do upamiętnienia tych, których już nie ma wśród nas. Z lokalnej perspektywy chcemy także sięgnąć do miejscowej tradycji, do właściwych dla każdego miasta korzeni "Solidarności".

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce "Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność". Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy ekspozycję w 53 miejscach w całej Polsce.

W dalszej części konferencji Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk zaprezentowała trzy nowe pamiątkowe tablice poświęcone śp. Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Magdalenie Modzelewskiej-Rybickiej oraz Janowi Koziatkowi. Uroczyste odsłonięcie upamiętnień odbędzie się 31 sierpnia. Należy podkreślić, że tablice stanowią część szerszego cyklu poświęconego działaczom "Solidarności" i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

Z kolei dr Arkadiusz Kazański przedstawił opracowane przez siebie publikacje poświęcone Janowi Koziatkowi oraz Alinie Pieńkowskiej-Borusewicz, które są publikowane w serii wydawniczej IPN "Bohaterowie Niepodległej". Dr Kazański zapowiedział także wydanie 4. tomu "Encyklopedii Solidarności", który zostanie zaprezentowany pod koniec sierpnia br. Znajdą się w nim m.in. biogramy Anny Kurskiej, Ryszarda Śwista, Edwarda Janusa, Kazimierza Żabczyńskiego, Jerzego Janiszewskiego (twórca logo "Solidarność"), Danuty Kędzierskiej-Sadowskiej, Jana Niedźwieckiego, Wiesława Nitza, Zygmunta Nogi, Janiny Wehrstein. Łącznie w "Encyklopedii Solidarności" znajdzie się 70 biogramów opozycjonistów z Gdańska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..