Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej przyciąga wierne rzesze słuchaczy, a także turystów, którzy w murach największego ceglanego kościoła w Europie mają okazję usłyszeć artystów z różnych stron świata.
To wydarzenie na stałe wpisało się już w kulturalny kalendarz Gdańska. Także w tym roku uczestnicy mogą spodziewać się wspaniałych wykonań na najwyższym artystycznym poziomie. I chociaż w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wystąpią tylko artyści z Polski, nadal można spodziewać się wspaniałej atmosfery oraz niezapomnianych doznań muzycznych.
43. edycja festiwalu rozpocznie się koncertem inauguracyjnym już 3 lipca i potrwa do 28 sierpnia. Koncerty odbywać się będą w każdy piątek o 20.15 w bazylice Mariackiej w Gdańsku. 15 sierpnia zaplanowano specjalny występ z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rozpocznie się on wyjątkowo o godz. 20.30.
- Podczas 10 koncertów usłyszymy zróżnicowany repertuar organowy i chóralny, obejmujący dzieła wszystkich epok, artyści zaprezentują szeroką paletę stylów - od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, również tę inspirowaną folklorem, a nawet jazzową - informuje Sebastian Wilczewski, dyrektor organizacyjny festiwalu.
Grę na zabytkowym instrumencie w bazylice Mariackiej zaprezentują kolejno: Bogusław Grabowski, Wiktor Brzuchacz, Maciej Babnis, Michał Markuszewski, Dariusz Hajdukiewicz, Bogdan Narloch, Błażej Musiałczyk i Patryk Dopke. Ponadto wśród wykonawców znajdą się również Agnieszka Tomaszewska (sopran), Róża Lorenc (skrzypce) oraz Maciej Sikała (saksofon).
Oprócz szerokiego grona instrumentalistów na uwagę zasługują dwa znakomite zespoły biorące udział w festiwalu - oktet wokalny Art'n'Voices, którego liderami są Anna Rocławska-Musiałczyk i Tomasz Chyła, oraz Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis", od wielu lat pracujący pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego. Obie grupy wokalne są doskonale znane trójmiejskiej publiczności ze względu na liczne koncerty, zaangażowanie w życie kulturalne regionu, zagraniczne tournée i uznanie środowiska muzycznego na arenie międzynarodowej.
- Koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić bazylikę Mariacką, która jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, duchowym i historycznym oraz wizytówką Gdańska. Dodatkowo, a raczej przede wszystkim, jest sposobność, by usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów, które są dziełem firmy braci Hillebrandów z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r., z kościoła św. Jana. Festiwal gwarantuje każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych - podkreśla S. Wilczewski.
Bilety można kupić online oraz w bazylice na godzinę przed koncertem. Wydarzenie organizują Gdańskie Centrum Organowe, Akademia Muzyczna w Gdańsku oraz bazylika Mariacka.
Program: