Nowy numer 21/2022 Archiwum

Męski Różaniec w Gdańsku

Lipcowa modlitwa mężczyzn w bazylice św. Brygidy zgromadziła ok. 30 osób. To stałe miejsce spotkań w pierwsze soboty miesiąca modlących się na różańcu ojców, małżonków, młodych i starszych mężczyzn.

Są przedstawicielami różnych zawodów, w różnym wieku, uczestniczą w życiu Kościoła w różnych wspólnotach. Do gdańskiej bazyliki przybywają w każdą 1. sobotę miesiąca z terenu całej archidiecezji gdańskiej. Łączy ich wspólne odmawianie Różańca, który często jest kojarzony z modlitwą kobiecą. - Świadectwo mężczyzn modlących się na różańcu jest bardzo ważne i potrzebne. Jako ojcowie, głowy rodzin jesteśmy szczególnie powołani do krzewienia wiary w naszych domach, ale też do dawania publicznego świadectwa naszej wiary - mówi Waldemar Jaroszewicz, jeden z inicjatorów powołania grupy.

Modlitwę poprzedziła Msza św., którą odprawił o. Marcin Szafors OMI, oblat, rektor kościoła św. Józefa w Gdańsku. On też wygłosił homilię, w której koncentrował się na aspektach duchowych w życiu mężczyzny. - Mężczyzna, który jest powołany do swych zadań, dobrze je zrealizuje, gdy na pierwszym miejscu w jego życiu jest Bóg. Dotyczy to też działań religijnych, ale też naszych aktywności, nawet tych małych, codziennych. Muszą być wynikiem współpracy z Jezusem Chrystusem - mówił kaznodzieja. Po liturgii, grupa 30 mężczyzn odmówiła modlitwę różańcową. Po niej nastąpiła 15-minutowa indywidualna modlitwa kontemplacyjna w ciszy.

Inicjatywa Męskiego Różańca w Gdańsku ruszyła wiosną 2020 roku. - Większość z nas jest związana z Domowym Kościołem, w skali kraju angażują się także Wojownicy Maryi. Naszym celem jest ożywienie religijności mężczyzn. To małżonkowie i ojcowie ukierunkowują rodzinę. Gdy jest się religijnym, ta moc przenosi się na całą rodzinę. W bazylice św. Brygidy gromadzimy się na modlitwy w tym ważnym dniu, gdy możemy wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi. Bardzo cieszymy się z możliwości modlitwy w tym niezwykłym kościele, w naszym braterskim gronie. Mam nadzieję, że Pan Bóg dopomoże nam rozwijać to męskie dzieło – mówi Tomasz Lewandowski z gdańskiej grupy Męskiego Różańca

Pierwszy Męski Różaniec Wynagradzający w Polsce odbył się w 2018 roku. Od tego czasu, już 30 miast w Polsce i kilka na świecie modli się w ten sposób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama