Nowy numer 21/2022 Archiwum

Wyruszyli z radością

Pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej są już w drodze na Jasną Górę. Idą do tronu Królowej Polski z prośbą o ustanie pandemii, a także w intencjach własnych i tych wszystkich, którzy prosili ich o modlitwę.

Z archidiecezji gdańskiej do sanktuarium Pani Jasnogórskiej idą trzy piesze pielgrzymki: kaszubska, gdyńska i gdańska. W sobotę 25 lipca, kilka minut po godz. 6, z kościoła pw. Bożego Ciała w Helu wyruszyła 39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Dzień później poranną Eucharystią w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego rozpoczęła się jubileuszowa, 35. Gdyńska Piesza Pielgrzymka.

Podczas homilii biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej podkreślił wartość pielgrzymowania. – Pielgrzymka to niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Tworzą go ci, którzy, wyruszając na pątniczy szlak, podejmują nieprzeciętny wysiłek, zostawiając swoje codzienne zajęcia po to, aby dostrzec, co w życiu naprawdę się liczy – zaznaczył bp Zieliński. W chwili zamykania numeru do rozpoczęcia przygotowywała się 38. Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Inaugurację zaplanowano tradycyjnie na 28 lipca w bazylice Mariackiej. W tym roku, z racji epidemii, piesze pielgrzymki odbywają się w reżimie sanitarnym i mają charakter sztafety. Każdy, kto chce wyruszyć w drogę, może zapisać się na jeden dzień, bez możliwości noclegów. Przed wyjściem na trasę pielgrzym składa oświadczenie o swoim stanie zdrowia, po czym zostaje mu zmierzona temperatura ciała. W czasie marszu pątnicy muszą zachowywać między sobą bezpieczny dystans.

– Wyruszamy z radością. Cieszymy się, że możemy pielgrzymować. Jest również trochę obawy, ale wynika ona z troski o nasze wspólne bezpieczeństwo. Nie ma nas za wielu, ale pozwoli to nam kontynuować piękną tradycję pielgrzymowania. Mamy nadzieję, że dane nam będzie, dzięki Bogu, spokojnie dojść do celu – mówi ks. Robert Jahns, przewodnik grupy kaszubskiej. Pielgrzymki z archidiecezji gdańskiej dojdą do jasnogórskiego sanktuarium 12 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama