Mosiężna posrebrzana sukienka Domina Maris ozdobiła obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zawieszony w odnowionej i pokrytej płatkami złota ramie w ołtarzu głównym marynarskiej świątyni na gdyńskim Oksywiu.
Patronką kościoła garnizonowego w Gdyni jest MB Częstochowska i to Jej podobizna widnieje w centralnym punkcie ołtarza głównego, który swoim wyglądem przypomina dziób statku. Na burcie widnieje mosiężny napis: "Domina Maris", czyli "Pani Morza".
Kmdr por. dr Mirosław Chmieliński, który jest wykładowcą Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, przez lata gromadził odznaki z jednostek i okrętów MW. Z każdym rokiem odznaczeń przybywało. - Pierwowzorem Domina Maris jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej Hetmanki Żołnierza Polskiego z Jasnej Góry. Ale Matka Boża jest równie ważna dla ludzi morza, dla Marynarki Wojennej - mówi M. Chmieliński.
Zrodziła się myśl, by ofiarować MB Częstochowskiej wotywną sukienkę. - Mosiężna posrebrzana sukienka Domina Maris ozdobiła obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zawieszony w odnowionej i pokrytej płatkami złota ramie w ołtarzu głównym naszej marynarskiej świątyni - mówi ks. kmdr Zbigniew Rećko, proboszcz parafii.
Srebrną sukienkę, którą pokrywają wota w postaci odznak okrętów oraz jednostek wojskowych Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, wykonano według koncepcji i doradztwa Dąbrówki Tyślewicz. Artystą, który podjął się realizacji projektu, był białostocki metaloplastyk Janusz Tałuć.
Wota były przekazywane przez ofiarodawców jako wyraz wdzięczności za otrzymane od Boga łaski przez wstawiennictwo Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Wśród darczyńców znaleźli się admirałowie, oficerowie, podoficerowie i marynarze Marynarki Wojennej, jak i podchorążowie oraz rezerwiści lub żołnierze będący już w stanie spoczynku. - Wota przekazywało również wiele życzliwych cywilnych osób, którym Marynarka Wojenna była zawsze bliska - mówi kmdr Chmieliński.
W tym roku do maryjnej sukienki trafiła jeszcze odznaka Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. - A w ramach Dni Morza i Święta Marynarki Wojennej RP odsłoniliśmy insygnia Hetmanki Żołnierza Polskiego, które zostały zamontowane na ramie obrazu Matki Bożej - Domina Maris. Jest to mosiężny odlew pokryty złotem i srebrem, przedstawiający orła MW z hetmańskimi buławami w kompozycji gałązek mikołajka nadmorskiego - wyjaśnia ks. Rećko.
Więcej o inicjatywie wotywnej sukienki dla MB Częstochowskiej w 34. numerze "Gościa Gdańskiego" na 23 sierpnia.