Nowy numer 37/2021 Archiwum

Religia - przestrzeń do ewangelizacji

- Zawsze podkreślam, że nie trzeba być siostrą zakonną czy księdzem, żeby głosić Ewangelię. Można to robić w każdym wieku i w każdym stanie życia - mówi Anna Kasperek, katechetka.

Anna Kasperek uczy religii w gdyńskich szkołach podstawowej i ponadpodstawowej. - Nigdy nie przypuszczałam, że w przyszłości będę katechetką. Bardziej skupiałam się na karierze sportowej, graniu w koszykówkę. Kiedy byłam w szkole średniej, na pierwszej lekcji religii, gdy omawiane były sprawy organizacyjne, miałam - jak ja to mówię - "osobiste zesłanie Ducha Świętego". Po tej lekcji wiedziałam, co chcę w życiu robić. Później Pan Bóg potwierdzał moje plany - opowiada.

Jak podkreśla katechetka, szkoła powinna pokazywać, w jaki sposób mądrze korzystać z nowych technologii. - Katecheza nie może być z tego zwolniona, bo taki jest dziś świat dzieci i młodzieży. Trafnie powiedział abp Grzegorz Ryś, że internet to kolejny kontynent, na którym my powinniśmy być i docierać do ludzi z Dobrą Nowiną. I staram się to realizować. Dla przykładu: by dojść do niektórych moich uczniów, mam konto na TikToku, dla innych jestem na Instagramie czy Facebooku. To jest też ważne, by w social mediach dawać świadectwo wiary, bo uczniowie to widzą i obserwują - mówi A. Kasperek.

Zaznacza, że religia w edukacji jest bardzo wartościowym przedmiotem. - Bo ludzie w takim środowisku jak szkoła potrzebują przekazu pozytywnych wartości, które mają odniesienie do Boga. To wspaniała przestrzeń do ewangelizacji. Dzięki temu, że sama w szkole średniej miałam świetną katechetkę, doświadczyłam spotkania z żywym Bogiem i wiem, jak decydujący jest to czas dla młodego człowieka w rozeznawaniu powołania. Ważne są również modlitwa i świadectwo katechety. Wielokrotnie Pan Bóg przemawiał do mnie przez uczniów na lekcjach, ale również przez koleżanki i kolegów z grona pedagogicznego oraz administracji. Widzę, że ci, których spotykam w szkole, darzą mnie zaufaniem, czego świadectwem są na przykład prośby o modlitwę. Odbieram to bardzo pozytywnie - podkreśla.


Więcej o prowadzonych przez Anię lekcjach religii - i nie tylko - w 35. numerze "Gościa Gdańskiego" na 30 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama