W tym roku parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie, w której od wielu lat posługują pijarzy, obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia.
Uroczystej Mszy św., transmitowanej przez TVP Polonia, przewodniczył i homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.
We wspólnej modlitwie wzięli udział, m.in.:parafianie, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, a także poczty sztandarowe.
- W dzień Pański gromadzimy się na Eucharystii, by złożyć Bogu dziękczynienie i Jemu przedstawić nasze prośby - te który wiążą się z naszymi osobistymi sprawami jak i te, które wiążą się z życiem wspólnoty, którą stanowimy. Wspólnoty Kościoła, wspólnoty narodu polskiego, także wspólnoty naszej małej, ale bliskiej sercu kaszubskiej ojczyzny - mówił.
Biskup podkreślił, że ta uroczysta Msza św. to przede wszystkim okazja do podziękowania Bogu za 70 lat istnienia parafii oraz zachęta do modlitwy o Bożą opiekę na dalszy czas. - Obchodzimy dziś 70-lecie istnienia waszej parafii, w której od wielu lat posługują pijarzy. Historia parafii rozpoczyna się 1 kwietnia 1950 r., kiedy biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski wydaje dekret w sprawie wyniesienia samodzielnej placówki duszpasterskiej przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie - przypomina hierarcha.
- Jak to się stało, że już przez 70 lat służą parafii w Bolszewie, a kościołem poewangelickim opiekują się od 74 lat zakonnicy z Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych? 3 maja 1946 r. w sali Leona Drewy w Gościcinie odbywała się okolicznościowa uroczystość związana z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tam właśnie zrodziła się myśl pozyskania poewangelickiego zboru na potrzeby miejscowych katolików - wyjaśnia.
- Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki ewangelicy przekazali kościół nowym gospodarzom. Z ust przedstawiciela gminy ewangelicko-augsburskiej padły następujące słowa: "Nie możemy my się w nim modlić, to módlcie się wy. Jednemu służymy Bogu". I tak katolicy stali się opiekunami opuszczonego kościoła - dodał bp Zieliński.
Zaznaczył również, że dzisiejsza modlitwa jest okazją to przywołania w pamięci wydarzeń Sierpnia 1980 roku.- Był to czas podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarność", a także wybuchu II wojny światowej. Niech te - zbliżające się - rocznice i modlitwa będą wołaniem do Boga o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny - zaapelował biskup.