W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarność" w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się Msza św. z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Liturgii przewodniczył bp Jacek Jezierski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej.
W homilii bp Jezierski podkreślił, że pokój jest wielkim dobrem, upragnionym przez narody i społeczeństwa. - Czas pokoju jest darem Boga. Ale też jest to dzieło mądrości, dojrzałości i szlachetności ludzi - mówił.
Wspominając wydarzenia sprzed 40 lat, biskup zwrócił uwagę na wartość podpisanych deklaracji. - Nie walka klas i nie egoizm jednostek i grup, ale perspektywa społecznej solidarności doprowadziły do porozumień w sierpniu 1980 roku. Była to rewolucja o charakterze pokojowym. Udało się uniknąć rozlewu krwi i stosowania przemocy. Powiodła się. Dlatego rewolucja Solidarności została zauważona i zapamiętana w świecie jako ważny wzór, model i przykład dla rozwiązywania konfliktów społecznych w makroskali - zaznaczył hierarcha.
- Historia uczy, że nie wystarczają porozumienia i układy polityczne, jeśli brakuje woli pokoju i ludzi pokoju, jego architektów i budowniczych oraz jego nauczycieli. I to zarówno w kręgu liderów politycznych i związkowych, jak też wśród szeregowych pracowników i obywateli. Każde społeczeństwo potrzebuje ludzi pokoju, zdolnych do rzetelnej mediacji w trakcie sporu. Do spojrzenia wykraczającego poza doraźne korzyści i interesy. Otwartych na rozwiązywanie trudnych problemów. Posiadających szacunek wobec oponentów i przeciwników. Stale, nieustannie potrzebni są ludzie pokoju, gotowi do szukania porozumienia, do uczciwego i godziwego kompromisu - powiedział biskup.
Parafrazując słowa Psalmu 122, administrator archidiecezji gdańskiej wezwał wszystkich do gorliwej modlitwy. - Proście o pokój, pokój społeczny dla Gdańska i Wybrzeża. Proście o pokój dla Polski. Proście o pokój dla sąsiadujących z nami narodów - mówił bp Jezierski.
Na zakończenie Eucharystii starosta tatrzański wraz z reprezentantami społeczności tatrzańskiej przekazał ks. kan. Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi bazyliki św. Brygidy, miniaturę krzyża na Giewoncie do umieszczenia w Bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny.
Głos zabrał również abp senior Sławoj Leszek Głódź. - Solidarność jest jedna: była, jest i taka będzie - powiedział hierarcha. - Wtedy przy strajkujących był Kościół. Wtedy nie byliście sami i dziś nie jesteście sami - dodał były metropolita gdański. Następnie związkowcy podziękowali arcybiskupowi za 12 lat posługi pasterskiej w archidiecezji gdańskiej oraz wspieranie inicjatyw Solidarności.
W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Byli również: były prezydent Lech Wałęsa, obecny przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, parlamentarzyści, samorządowcy, uczestnicy strajków, członkowie związków zawodowych, reprezentanci świata pracy z Wybrzeża i innych miejsc Polski, a także licznie zgromadzeni wierni.