Spotkanie naukowców w gdańskiej placówce "Polegli na Westerplatte. Groby i szczątki westerplatczyków w świetle badań archeologicznych, genetycznych i historycznych oraz w kontekście procedur prawnych" to referaty o odnalezionych obrońcach Westerplatte. W spotkaniu wzięli udział ministrowie Piotr Gliński i Jarosław Sellin.
Tytuły wystąpień:
Wojciech Samól (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku): "Pochówki polskich obrońców Westerplatte we wrześniu 1939 r. w świetle źródeł archiwalnych, wspomnień oraz relacji";
Filip Kuczma (Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku): "Pochówki obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w świetle badań archeologicznych przeprowadzonych w 2019 r.";
dr hab. n. med. Andrzej Ossowski (Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie): "Problematyka analiz medyczno-sądowych w kontekście badań szczątków ludzkich ujawnionych podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2019 r. na Westerplatte";
prok. Tomasz Jankowski (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku): "Ekshumacja i identyfikacja żołnierzy polskich poległych podczas obrony Westerplatte".
Całość konferencji do obejrzeniu tu: https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=797018507777021
Od 2016 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 prowadzi na terenie półwyspu prace archeologiczne. W trakcie ubiegłorocznych badań archeolodzy natrafili na ludzkie szczątki. W sumie ujawniono i zabezpieczono kości pochodzące od co najmniej 10 osób, w tym 8 niemal kompletnych szkieletów. 5 osób udało się zidentyfikować dzięki pracy naukowców. Identyfikacji szczątków dokonał Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Są to w większości żołnierze, którzy zginęli w Wartowni nr 5, zbombardowanej przez Niemców 2 września 1939 roku. Wśród zidentyfikowanych są: kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa oraz legionista Józef Kita.
- Dla nas to wyjątkowe wydarzenie z kilku względów. Są to jedni z pierwszych żołnierzy września zidentyfikowani metodami genetycznymi. To bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich, jak USA czy Wielka Brytania, które poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej - mówił prof. Ossowski.
Trwają prace nad identyfikacją pozostałych szczątków. Jak zapowiedziano, pogrzeb bohaterów odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 roku. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie otwierane etapami dla zwiedzających w latach 2021-2026.
Konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.