Nowy numer 21/2022 Archiwum

Muzyczne wydarzenie w pruszczańskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego

Oratorium "3 Marie" to opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Spektakl nawiązuje do późnośredniowiecznego zabytku - poliptyku "Ukrzyżowanie", pochodzącego z kościoła, w którym 13 września odbędzie się premiera spektaklu.

Inspiracją do powstania oratorium jest rzeźbiarskie arcydzieło, które znajdowało się w gotyckim kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Pruszczu Gdańskim. Powstało ok. 1500 r. w warsztacie snycerskim w Antwerpii. Skrzydła ołtarza pokrył malowidłami Colyn de Coter, słynny niderlandzki malarz. W czasie II wojny światowej poliptyk wywieziono z miasta, szczęśliwie ocalał, ale nie wrócił już na Pomorze. Od ponad 70 lat jest przetrzymywany w Muzeum Narodowym w Warszawie wraz z innymi gotyckimi zabytkami znad Bałtyku.

Co usłyszą i zobaczą widzowie w trakcie prapremiery? Tytułowe trzy Marie to rzeźby znajdujące się na poliptyku. W oratorium "ożywają" dzięki specjalnie przygotowanym kostiumom i scenografii. Kompozycja Anny Rocławskiej-Musiałczyk, wejherowianki, wykładowcy gdańskiej Akademii Muzycznej, wykorzystuje teksty ze Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne oraz współczesną poezję. Nowy kształt brzmieniowy pieśni i suma wszystkich elementów dzieła przemieniają ostatecznie spektakl "3 Marie" w misterium.

W oratorium usłyszymy głosy trzech wybitnych śpiewaczek: Joanny Sobowiec-Jamioł (sopran), Natalii Krajewskiej-Kitowskiej (sopran) i Emilii Osowskiej (mezzosopran). - Pomysł zrodził się w nas kilka lat temu, w czasie pracy nad "Sacrum w operze", czyli repertuarem przeznaczonym do koncertowania w kościołach i innych miejscach kultu. W czasie prezentacji tego programu przestrzeń sakralna zaczęła być dla nas szczególnie przyjazna i bliska. Otaczające dzieła sztuki mistrzów różnych epok inspirowały nas tak bardzo, że zapragnęłyśmy stać się ich integralną częścią. Tak powstała myśl o spektaklu muzyki sakralnej, w którym ożywają rzeźby i postacie malarskie świętych kobiet, bohaterek Pisma Świętego - tłumaczą artystki.

Pierwotnie premiera widowiska miała odbyć się w kwietniu w czasie Wielkiego Postu, lecz na skutek pandemii odwołano spektakl. Twórczynie potrzebują teraz dodatkowych środków na dokończenie dzieła i realizację przedsięwzięcia w wysokiej jakości także jako spektakl grany w dniu premiery "live" online. Zbiórkę "Ożyw z nami 3 Marie" można wesprzeć na: zrzutka.pl/54bz8v

Oratorium zostanie wystawione 13 września 2020 r. o godz. 19 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, ul. Wojska Polskiego 37.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama