Nowy numer 21/2022 Archiwum

Gdańsk. Bierzmowanie dorosłych

- Dziś otrzymujecie bogactwo 7 darów Ducha Świętego. To ogromne pokłady duchowej siły - mówił bp Zbigniew Zieliński do osób, które wcześniej - z różnych powodów - nie przyjęły sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W środę 16 września w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku odbyła się uroczysta Msza św., podczas której bp Zieliński udzielił bierzmowania osobom dorosłym. - Jest to okazja do uświadomienia sobie, że różne są drogi prowadzące do przyjęcia sakramentów w Kościele. Są ludzie, którzy do tego dojrzewają - z różnych powodów - dłużej. Doświadczenie pokazuje, że są to już niezwykle przemyślane wybory. W związku z tym mamy również nadzieję, że owoce tego sakramentu będą trwałe - zaznacza biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Podczas homilii bp Zbigniew zwrócił uwagę na wartość przyjmowanego sakramentu. - To kolejny etap chrześcijańskiego wtajemniczenia, następny rozdział na waszej drodze wiary. Otrzymanie go to pewien przywilej, jak również i odpowiedzialność - mówił hierarcha.

Kaznodzieja zauważył, że słowo "odpowiedzialność" w języku polskim doskonale wyraża sens ludzkiej postawy. - To odpowiedź na coś, co otrzymaliśmy. Podobnie jest z wiarą. Człowiek dojrzały, doświadczający miłości Pana Boga, nie może przejść obojętnie wobec tak wielkiego daru, ale odpowiada na niego z wdzięcznością i zaufaniem - powiedział bp Zbigniew.

Na zakończenie Mszy św. bierzmowani podziękowali biskupowi za udzielenie sakramentu. - Dzisiejsza uroczystość jest dla nas jak iskra ognia rzucona do labiryntu naszego życia. Dzięki temu światłu słowa Chrystusa stają się dla nas jaśniejsze: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię". Dzisiaj odnaleźliśmy na nowo miejsce w sercu Boga, w sercu wspólnoty Kościoła. To serce jest otwarte po to, byśmy znaleźli w nim swoje miejsce - mówili.

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej w archikatedrze oliwskiej otrzymały 94 osoby dorosłe z archidiecezji gdańskiej.

Kolejne bierzmowanie dla dorosłych odbędzie się 10 grudnia o godz. 18 w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Kandydaci powinni być należycie przygotowani, wyspowiadani w swoich parafiach i mieć ze sobą kartę do bierzmowania z pieczątką parafii i podpisem księdza proboszcza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama