W piątek 18 września na pętli tramwajowej w Gdańsku-Brzeźnie odbyła się uroczystość nadania imion trzem tramwajom. Patronami kolejnych gdańskich pojazdów zostali: ks. Bronisław Komorowski, ks. Marian Górecki i ks. Bruno Binnebesel.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Piotr Grzelak - zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, bp Zbigniew Zieliński - biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, Marcin Owsiński - kierownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof, Maciej Lisicki - prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów, a także księża proboszczowie parafii, w których posługiwali patroni, radni dzielnicowi oraz przedstawiciele rodziny ks. Binnebesela.
- Cieszę się, że w przestrzeni Gdańska wraz z pasażerami tramwajów będą krążyły po naszym mieście nazwiska-symbole osób, które w bardzo trudnym czasie opowiadały się po stronie wartości. Niech postawy tych osób będą dla nas wszystkich przykładem - powiedział Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Z kolei biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej zaznaczył, że uhonorowani kapłani prowadzili szeroką działalność, nie tylko religijną, ale również społeczną. - Przywołujemy historie księży, którzy w tym mieście żyli, ze sobą współpracowali i posługiwali wiernym w bardzo skomplikowanych okolicznościach II wojny światowej. Połączyło ich pragnienie służby drugiemu człowiekowi oraz krzewienie wartości. Dziś są dla nas bohaterami - podkreślił bp Zieliński.
A oto sylwetki kapłanów, którzy od dziś patronują gdańskim tramwajom:
Bł. ks. Bronisław Komorowski (1889-1940). Duchowny katolicki, działacz społeczny. Urodził się w Barłożnie pod Skórczem. Po otrzymaniu w 1914 r. święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego, następnie w parafii św. Mikołaja w Gdańsku. Od 1924 r. rektor kościoła św. Stanisława Biskupa we Wrzeszczu. Równolegle prowadził ożywioną działalność społeczną i polityczną, jako reprezentant gdańskich Polaków. Aresztowany przez Niemców 1 września 1939 r. był przetrzymywany w Victoriaschule, później w obozie Stutthof, gdzie 22 marca 1940 r. został rozstrzelany w zbiorowej egzekucji działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.
Bł. ks. Marian Górecki (1903-1940). Duchowny katolicki, działacz społeczny. Urodził się w Poznaniu, gdzie w 1928 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1933 r. pracował w diecezji gdańskiej. Rektor kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku-Nowym Porcie, a także prefekt Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej. Odprawiał nabożeństwa dla żołnierzy polskich na Westerplatte, szczególnie zaś bliskie były mu sprawy młodzieży. Aresztowany przez Niemców 1 września 1939 r. został osadzony w obozie Stutthof, gdzie 22 marca 1940 r. zginął rozstrzelany w zbiorowej egzekucji działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.
Ks. Bruno Binnebesel (1902-1944). Duchowny katolicki, doktor teologii. Urodził się w Tucholi i był powiązany rodzinnie z Bernardem Binnebeselem, obrońcą Poczty Polskiej w Gdańsku, oraz Alfonsem Binnebeselem, kolejarzem zamordowanym w Stutthofie 22 marca 1940 r. w zbiorowej egzekucji działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Po otrzymaniu w 1928 r. święceń kapłańskich pełnił posługę w Nowym Stawie oraz w gdańskich parafiach św. Brygidy i św. Józefa. W 1935 r. uzyskał tytuł doktora teologii, a 4 lata później został mianowany proboszczem parafii św. Antoniego w Brzeźnie. Aresztowany 3 listopada 1943 r. pod zarzutem słuchania zagranicznego radia i przekazywania usłyszanych informacji wiernym. Rok później nazistowski sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano przez ścięcie.
Przypomnijmy, że po gdańskich torach od 2017 r. jeździ tramwaj, któremu patronuje bł. ks. Franciszek Rogaczewski.
Bł. ks. Franciszek Rogaczewski (1892-1940). Duchowny katolicki, działacz społeczny. Urodził się w Lipinkach pod Świeciem. Po otrzymaniu w 1918 r. święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Nowym Mieście Lubawskim, następnie w gdańskich parafiach Najświętszego Serca Jezusowego, św. Brygidy oraz św. Józefa. W 1930 r. został mianowany rektorem kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, gdzie rozwinął nie tylko działalność duszpasterską, ale też społeczną, jako opiekun licznych organizacji polonijnych. Aresztowany przez Niemców 1 września 1939 r. był przetrzymywany w Victoriaschule, później w obozie Stutthof, gdzie 11 stycznia 1940 r. został rozstrzelany w pierwszej zbiorowej egzekucji działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.