Nowy numer 21/2022 Archiwum

Jezuicka "Winnica" czeka na studentów

- Jest to propozycja dla tych, którzy nie godzą się na przeciętność w wierze, a w Kościele szukają braterstwa i przyjaźni - mówi o. Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki.

W Gdańsku działa kilka ośrodków skupiających młodzież uczącą się na pomorskich uczelniach. Jednym z nich jest wrzeszczańska parafia pw. Świętego Krzyża, prowadzona przez ojców jezuitów, gdzie od lat spotykają się studenci w ramach Duszpasterstwa Akademickiego "Winnica".

- Nasze hasło to: #dobreGRONO. Tu dajemy młodym ludziom dwie bardzo ważne rzeczy - relacje i jakość - podkreśla o. Kowalski SJ. - Kiedyś studenci powiedzieli mi, że do "Winnicy" wiedzie ich samotność. Przeprowadzają się do nowego miasta, zamieszkują w akademiku czy na stancji i mają wybór - albo idą do tych, którzy piją, albo do tych, którzy wiecznie imprezują. I niektórzy faktycznie lokują się w tych społecznościach. Są jednak i tacy, którzy szukają czegoś więcej. W duszpasterstwie akademickim można budować prawdziwe relacje: otwartości, bliskości, akceptacji i przyjaźni, a przez to doświadczać jakości życia oraz modlitwy - wyjaśnia duszpasterz.

Młodzi zachęcają, aby przyjść na spotkania, dzięki którym można rozwijać swoją duchowość.   Młodzi zachęcają, aby przyjść na spotkania, dzięki którym można rozwijać swoją duchowość.
Archiwum DA "Winnica"

W ramach duszpasterstwa akademickiego działają trzy grupy - "Ignacy", "Efraim" i "Stróże Poranka".

Na początku roku akademickiego duszpasterz "Winnicy" zaprasza na akademickie Msze św., podczas których odbędzie się indywidualne błogosławieństwo studentów. - 4 października rozpoczynamy naszą działalność Eucharystią o godz. 13 (w małym kościele przy ul. Mickiewicza 24) i o godz. 19 (w dużym kościele przy ul. Mickiewicza 11) - mówi jezuita.

Następnie od 8 października duszpasterstwo organizuje studenckie warsztaty modlitwy osobistej "Fermentacja". - Fermentacja powoduje, że soczek nabiera mocy. A nasz kurs sprawia, że nabiera jej wiara - wyjaśnia o. Paweł.

Ostatnią propozycją na start jest akademicki dzień skupienia, zatytułowany "Odrodzeni - powrót do Życia", który odbędzie się 10 października od godz. 9.30. Miejsce spotkania będzie podane na facebookowym profilu DA "Winnica".


Więcej o jezuickim duszpasterstwie akademickim na www.dawinnica.pl oraz w 39. numerze "Gościa Gdańskiego" na 27 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama