- Widoczna jest ogromna potrzeba mówienia ludziom o godności człowieka i jego wyjątkowości we wciąż zmieniającym się świecie - podkreśla dr Magdalena Rokicka, założycielka Akademii Edukacji Bioetycznej w Gdańsku.
Kim jest człowiek? Kiedy rozpoczyna się, a kiedy kończy ludzkie życie? Jaki jest jego sens? W którym momencie istnienia człowiek otrzymuje duszę? Dokąd zmierza rozwój biologii, medycyny i genetyki? Czy są jakieś granice nad laboratoryjnymi badaniami? To fundamentalne pytania, na które od wieków szuka się odpowiedzi.
Krakowskie początki
Od dłuższego czasu w sercu Magdaleny Rokickiej, doktor biologii molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, rodziło się pragnienie, by nieść innym prawdę o wartości ludzkiego życia. - Wszystko zaczęło się na uczelni, gdy pracowałam w laboratorium. Tam zafascynowałam się życiem - podkreśla.
Będąc we Francji, Magdalena odkryła swoje zamiłowanie do bioetyki. Zaczęła szukać miejsca, w którym mogłaby zdobyć większą wiedzę w tej dziedzinie nauki. - Padło na Kraków, gdzie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II powstał Międzywydziałowy Instytut Bioetyki - wspomina.
W stolicy Małopolski poznała grupę ludzi, z którymi - poprzez spotkania i dyskusje - stworzyli przestrzeń naukową. - Byli tam lekarz, filozof, biolog, biotechnolog, etyk i prawnik - opowiada Magdalena. W międzyczasie podjęła studia podyplomowe z bioetyki i prawa medycznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po 3 latach wróciła do Trójmiasta.
Pierwsze kroki na Wybrzeżu
- Gdy przyjechałam do Gdańska, bardzo chciałam stworzyć tu miejsce na wzór Krakowa, w którym kształtowana będzie myśl i refleksja bioetyczna w ujęciu interdyscyplinarnym. Szukając przestrzeni do spotkań, udałam się do swojej parafii - sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży, gdzie pomysł został przyjęty z otwartością - mówi M. Rokicka.
Rozpoczęły się poszukiwania specjalistów z różnych dziedzin nauki do współpracy. Ważne było, aby projekt powstawał w obrębie Kościoła. Do współtworzenia Akademii zostali zaproszeni kapłani, absolwenci Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie - ks. dr Jan Uchwat, moralista, i ks. dr Adam Jeszka, filozof.
Najpierw dla młodych
W październiku AEB zainauguruje drugi rok działalności w Gdańsku. Opracowany przez dr Rokicką kurs składa się z 8 tematów. W czasie spotkań poruszane są m.in. zagadnienia: czym są embrion, zapłodnienie pozaustrojowe, diagnostyka prenatalna, aborcja eugeniczna, komórki macierzyste, opieka paliatywna i eutanazja. Dużą zaletą zajęć jest dostosowanie hermetycznego i specjalistycznego języka nauki do wymagań słuchaczy. Wykłady mają charakter popularnonaukowych warsztatów.
Spotkania odbywają się przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży przy ul. Gomółki 9. - Rozpoczynamy zawsze Eucharystią o godz. 18. Później udajemy się do auli w domu parafialnym. Obecnie skupiamy się na edukacji profilowanej, skierowanej do ludzi młodych, rodziców, nauczycieli i kapłanów. Nowy cykl edukacyjny zaczynamy 14 października i zapraszamy na niego młodzież od 15. roku życia, ponieważ chcemy, aby w swoich środowiskach stała się nośnikami naszej idei. Wszystkich zainteresowanych zajęciami oraz współpracą zachęcamy do kontaktu mailowego pod adresem: bioetyka.gdansk@gmail.com - mówi M. Rokicka.
Zaproszenie na Akademię Edukacji BioetycznejWięcej o Akademii Edukacji Bioetycznej w 41. numerze "Gościa Gdańskiego" na 11 października.