Nowy numer 3/2021 Archiwum

Brylantowy jubileusz Radia Gdańsk

O wartościach na antenie i przyszłości Radia Gdańsk mówi Adam Chmielecki, prezes zarządu.

Ks. Maciej Świgoń: Co zmieniło się na przestrzeni lat w działalności radiowej?

Adam Chmielecki: Są trzy czynniki, które wpływają na zmieniające się media. Po pierwsze - globalizacja i związana z nią unifikacja modelu funkcjonowania mediów na całym świecie. Wiele praktyk, nie mówiąc o tematach, przewija się na całym globie. Drugim czynnikiem jest cyfryzacja, powodująca rozwój i zmianę mediów. Trzecią sprawą jest multimedialność. Media powinny podążać za swoim odbiorcą i udostępniać wszystkie kanały kontaktu z nim. W tym kierunku zmienia się również Radio Gdańsk. Jedną z moich pierwszych strategicznych decyzji było powołanie redakcji nowych mediów, w której dziennikarze przygotowują zmiany widoczne dla naszych odbiorców, m.in. nową stronę internetową, na której będziemy umieszczać więcej treści wideo. Planujemy również przygotować aplikacją mobilną. Już teraz udostępniamy więcej streamingu wideo. Oczywiście, w dziennikarstwie są też rzeczy niezmienne, np. przywiązanie do prawdy, dociekliwość i ciekawość świata.

Skąd decyzja, by rozszerzyć pasmo audycji katolickich?

Jestem osobą wierzącą i staram się dawać świadectwo w każdym aspekcie swojego życia. Ale tu nie chodzi o mój światopogląd. Musimy odpowiadać na oczekiwania naszych słuchaczy. Nie da się ukryć, że większość Polaków jest chrześcijanami wyznania rzymskokatolickiego i oczekuje, że w mediach będzie mogła znaleźć audycje dotyczące wiary.

Radio Gdańsk obchodzi w tym roku 75-lecie działalności. W jaki sposób będziecie świętować?

Pierwszy próbny sygnał polskiej rozgłośni w Gdańsku został nadany w czerwcu 1945 roku. W tym roku z powodu pandemii przełożyliśmy galę jubileuszową z czerwca na 24 października. Będzie można jej wysłuchać na naszej antenie oraz obejrzeć na naszej stronie internetowej. Co ważne, nie świętujemy sami. Jak co roku, zapraszamy wyróżniających się liderów opinii z ważnych obszarów życia społecznego na Pomorzu, których nagrodzimy statuetkami Osobowości Radiowej Radia Gdańsk.

Czego życzyć społeczności radia z okazji brylantowego jubileuszu?

Dziennikarzom i mediom zawsze życzy się jednego - odbiorców. Bo tak naprawdę my nie działamy dla siebie, ale dla słuchaczy, widzów, odbiorców. Bez nich nasza praca nie miałaby sensu.


Więcej w 42. numerze „Gościa Gdańskiego" na 18 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama