Nowy numer 11/2024 Archiwum

Po raz 13. akcja IPN "Zapal znicz pamięci"

Organizatorzy zapraszają, by 25 października zapalić znicze w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców na Pomorzu. W ramach Operacji Tannenberg i "politycznego oczyszczania gruntu" w pierwszych miesiącach II wojny światowej zginęło ok. 40 tys. Polaków.

Operacja Tannenberg to kryptonim niemieckiej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko polskim warstwom przywódczym na początku II wojny światowej. Hitlerowcy zamordowali wtedy wybitnych Polaków na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.

W tym roku na terenie Oddziału IPN w Gdańsku wspomniane są szczególnie dwie osoby:

  • Hipolit Roszczynialski (1897-1939), działacz społeczno-polityczny, rotmistrz 18. Pułku Ułanów Pomorskich, wójt Rumi-Zagórza, rozstrzelany w Piaśnicy 11 listopada 1939 r.;

  • Robert Otto Małłek (1909-1939), urodzony w poddziałdowskim Brodowie, w rodzinie wschodniopruskich Mazurów. Kształcił się w ewangelickim Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Tam również wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Do wybuchu wojny był animatorem ruchu młodzieżowego w Związku Mazurów oraz nauczycielem szkoły powszechnej w Kurkach. 8 grudnia 1939 r. został rozstrzelany na Komornickiej Górze k. Działdowa. Symbolicznie można upamiętnić R.O. Małłka na cmentarzu w Komornikach.

Organizatorzy proszą uczestników akcji o zapalenie znicza w miejscu pamięci. Ze względu na epidemię zachęca się do indywidualnego i bezpiecznego udziału w akcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama