Bp Jezierski: Ochrona życia ludzkiego na każdym etapie jest ważnym zadaniem Kościoła

Administrator apostolski archidiecezji gdańskiej opublikował we wtorek 27 października komunikat, w którym przypomina nauczanie Kościoła katolickiego o ochronie życia ludzkiego.

Biskup Jacek Jezierski przypomina, że "ochrona ludzkiego życia na każdym etapie jest ważnym zadaniem Kościoła" oraz, że "nasze społeczeństwo jest w stanie przyjąć każde urodzone dziecko i zaopiekować się nim".

Jednocześnie hierarcha wyraził nadzieję, iż "dokonujące się zmiany w prawie polskim stworzą możliwość dla urodzenia się dzieci obciążonych chorobą lub wadą".

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu biskupa Jacka Jezierskiego:


  1. W ciągu ostatnich kilku lat biskupi prosili kilka razy polityków o dostrzeżenie problemu dzieci nienarodzonych dotkniętych chorobą lub wadą organizmu.
  2. Ochrona życia ludzkiego na każdym etapie jest ważnym zadaniem Kościoła. Nie jest to jednak działanie skierowane przeciw komuś.
  3. Nasze społeczeństwo jest w stanie przyjąć każde urodzone dziecko i zaopiekować się nim. Jest to również zadanie dla Kościoła i prowadzonych przez niego dzieł opiekuńczych.
  4. Prawo do życia posiadają także dzieci, u których jeszcze przed narodzeniem stwierdzono jakąś wadę lub chorobę.
  5. Ważne, aby cierpliwie informować kobiety, że mogą urodzone dziecko pozostawić w szpitalu lub położyć je w oknie życia, bez żadnych konsekwencji dla siebie.
  6. Mam nadzieję, że dokonujące się zmiany w prawie polskim, stworzą możliwość dla urodzenia się dzieci obciążonych chorobą lub wadą. Dadzą też gwarancję i zabezpieczenie ich życia oraz rozwoju przez odpowiednie instytucje bądź społeczności.
  7. Mam szacunek dla wszystkich, którzy podjęli trud uczynienia prawa bardziej humanitarnym w trosce o bezbronnych.
  8. Agresja nie rozwiązuje problemów, emocje również, dewastacje świątyń i innych obiektów także.
  9. Nie wolno w zmaganiu politycznym posługiwać się dziećmi i nieletnimi. To krzywda im wyrządzana.

+ Jacek Jezierski
administrator archidiecezji gdańskiej

Gdańsk, dn. 27 października 2020 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..