Nowy numer 48/2020 Archiwum

150. rocznica urodzin bp. Konstantyna Dominika

- Pamięć o naszym krajanie towarzyszy nam codziennie, gdyż po każdej Mszy św. prosimy Boga o jego rychłą beatyfikację - mówi ks. prał. Stanisław Majkowski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.

Sługa Boży bp Konstantyn Dominik urodził się 7 listopada 1870 r. w Gnieżdżewie, wsi położonej nad Zatoką Pucką, należącej do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie. Od 35 lat proboszczem i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza jest ks. prał. Majkowski, który wraz z parafianami kultywuje pamięć o bp. Dominiku.

- Wierność Panu Bogu i Kościołowi były dla niego największymi wartościami, dlatego obrał drogę życia kapłańskiego. Temu wyborowi pozostał oddany przez całe życie. Gorliwość w pełnieniu zadań, które mu powierzono, świadczy o tym jednoznacznie. Wystarczy prześledzić etapy jego życia, aby się przekonać, że wszystko, co robił, wykonywał sumiennie i odpowiedzialnie - podkreśla kapłan.

Biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej to pierwszy biskup Kaszub w odrodzonej Polsce. Społecznik i patriota. - Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Był z nich dumny. Wielokrotnie powtarzał, że nadmorska ziemia i lud tu pracujący ukształtowały go. Wychował się w typowo kaszubskiej rodzinie. Z domu wyniósł zdrową religijność i szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Nie mogło być inaczej, bo w rodzinnej parafii od kilku stuleci królowała Matka Boska Swarzewska, Królowa Polskiego Morza. Ona uczyła wiernych Kaszubów zawierzenia Bogu. Taka postawa zawierzenia charakteryzowała też bp. Dominika - mówi ks. prał. Majkowski.

Życie sługi Bożego bp. Dominika nieustannie fascynuje i inspiruje wiele osób. - Jego postać jest ciągle żywa wśród wiernych diecezji gdańskiej i pelplińskiej, a także w innych miejscach naszej ojczyzny. Rysy osobowościowe naszego krajana ciągle do nas przemawiają, wciąż są aktualne. Jego nieposzlakowana postawa zachęca do naśladowania - podkreśla proboszcz.


Więcej o kulcie sługi Bożego bp. Dominika w rodzinnej parafii w 45. numerze "Gościa Gdańskiego" na 8 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama