Nowy numer 37/2021 Archiwum

O Antonim Abrahamie na Dzień Niepodległości

Zbliżające się Święto Niepodległości jest okazją, by przypomnieć postać Antoniego Abrahama, bojownika o polskość, syna Kaszub. Dotarł na konferencję w Wersalu, by osobiście wpłynąć na kształt powstającej Polski.

Kaszubski działacz, znakomicie zagrany przez Janusza Gajosa w epickim obrazie ”Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, to postać niezwykle barwna. Antoni Abraham urodził się 19 grudnia 1869 r. w Zdradzie koło Pucka. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Mechowie i Leśniewie w powiecie puckim. Edukację poszerzał dzięki lekturze polskich książek i gazet. Miał w tej pracy nad samorozwojem wsparcie matki i ks. Teofila Bączkowskiego, proboszcza parafii w Mechowie.

Gdy miał 16 lat, w poszukiwaniu lepszego losu i zarobku rozpoczął wędrówkę po Kaszubach. Chwytał się wielu zawodów – pracował na roli, w cementowni, jako furman. Podjął też pracę w wędzarni Bazylego Adolpha w Pucku. Często zmieniał miejsce zamieszkania. Do szeregu wykonywanych zajęć dołączył także komiwojażerkę z produktami firmy Singer – maszynami do szycia i rowerami. Te wędrówki zainspirowały go do pracy organicznej na rzecz polskości.

Wiosną 1919 r. los wielu ziem polskich ważył się na Konferencji Pokojowej w Wersalu. Ostatecznie z Kaszub do Paryża wysłano przedstawicieli zgłoszonych przez rady ludowe. W kaszubskiej ”drużynie” znalazł się też A. Abraham, mieszkający wówczas w gdańskiej Oliwie. Prusacy starali się nie wypuścić ich poza granice. Do Paryża dotarli Antoni Abraham i Tomasz Rogala. Legenda głosi, że... przyszli do Francji na piechotę.


Więcej o tym, jaką rolę odegrał w Paryżu A. Abraham w 45. numerze "Gościa Gdańskiego" na 8 listopada.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama