- W 102. rocznicę odzyskania niepodległości zawierzamy naszą ojczyznę Maryi, Królowej Polski - mówił bp Zbigniew Zieliński.
Jak co roku, 11 listopada w bazylice Mariackiej w Gdańsku, została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej przywołał historyczne momenty dla naszego narodu. - W 1918 roku doświadczyliśmy cudu przywróconej wolności. Po 123 latach niewoli na gruzach państw zaborczych odrodziła się Rzeczypospolita. Za jej wskrzeszenie tysiące Polaków zapłaciło jednak cenę najwyższą. Pod obcymi sztandarami ginęli na frontach I wojny światowej - przypomniał bp Zbigniew.
- Droga do odzyskania przez naród Polski swego niepodległego i suwerennego państwa wiodła nie tylko poprzez walkę zbrojną, starania polityczne, dyplomatyczne i prace kilku pokoleń Polaków, ale przede wszystkim przez ich zawierzenie Bogu, wytrwałą wiarę i modlitwę. Za sprawą Bożej opatrzności niepodległa Polska rodziła się najpierw w sercach i umysłach naszych przodków - dodał.
Biskup zaznaczył rolę Maryi, Królowej Polski, w walce o niepodległość ojczyzny. - Pan Bóg objawiał swą łaskę narodowi polskiemu, kierując do niego przesłanie przez Najświętszą Maryję Pannę. W objawieniach w Gietrzwałdzie 1877 r. Matka Boża Niepokalanie Poczęta zachęcała do codziennego odmawiania różańca i gorliwej modlitwy o wolność Kościoła, co łączono z modlitwą o niepodległą Polskę. Sanktuaria maryjne gromadziły rzesze pielgrzymów ze wszystkich zaborów, rozbrzmiewały polskimi pieśniami i modlitwą, integrując duchowo wspólnotę narodową - powiedział.
Hierarcha podkreślił znaczenie wiary w odzyskaniu wolności narodu. - Drogi Polaków do niepodległości prowadziły najpierw do odnowienia i umocnienia wiary oraz odrodzenia moralnego, a następnie pogłębienia świadomości narodowej. Prześladowania ze strony zaborców doprowadziły do pogłębienia związków Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich z Polskim narodem - mówił.
- Obchody rocznicowe skłaniają nas przede wszystkim do okazania dobremu Bogu naszego dziękczynienia i wyśpiewania Te Deum laudamus. Modląc się dzisiaj o Boże błogosławieństwo dla wolnej i niepodległej ojczyzny, oddajemy się kolejny raz Jasnogórskiej Pani. Prośmy przede wszystkim o matczyną opiekę dla sprawujących władzę w naszej ojczyźnie i społeczników zatroskanych o naszej dobro wspólne. Matce naszego Zbawiciela powierzamy wszystkich obywateli, szczególnie młodych, aby w duchu wierności Bogu i Ewangelii kształtowali szczęśliwą przyszłość naszej ojczyzny - zaznaczył biskup.
Kaznodzieja przywołał również słowa modlitwy Piotra Skargi. - Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej naszej, błogosław ojczyźnie, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła imieniowi Twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej matce - ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami - zakończył bp Zieliński.