Nowy numer 48/2020 Archiwum

Gdynianie ratują historyczną rzeźbę

Trwają prace remontowe figury Chrystusa Króla w gdyńskiej Chyloni. Dzięki pasjonatom historii dzielnicy najstarszy pomnik w mieście przechodzi pierwszą od 100 lat profesjonalną konserwację. Wciąż jednak potrzebne są środki na dalsze prace.

Postument poświęcony pamięci mieszkańców Chyloni poległych w I wojnie światowej znajduje się przy ulicy Działdowskiej, w obecnej dzielnicy Leszczynki. Choć kiedyś należał do parafii św. Mikołaja, to obecnie jego właścicielem jest wspólnota z kościoła pw. św. Józefa. Ten blisko 5-metrowy obelisk ma czworokątny cokół, na którym stoi postać stojącego Chrystusa z rozpostartymi ramionami w geście błogosławieństwa. Postument i cokół wykonane są z betonu, a strony cokołu zdobią cztery marmurowe tablice. Na nich wypisane są imiona i nazwiska mieszkańców Chyloni, którzy zginęli w działaniach wojennych.

W ostatnich dniach figurę otoczyły rusztowania i rozpoczęły się prace konserwatorskie. To efekt działania pasjonatów historii dzielnicy i działaczy społecznych. Bieżące prace są wykonywane pod nadzorem gdyńskiego Miejskiego Konserwatora Zabytków. Kosztorys robót opiewa na około 80 tys. zł. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie dofinansowania w wysokości do około 75% kosztów prac konserwatorskich pomnika.

- Pozostałą kwotę musimy uzbierać sami. Chcieliśmy prowadzić kwesty przy cmentarzu na Leszczynkach 1 listopada, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Pozostaje zbiórka w internecie i namawianie do prywatnych wpłat – mówi Robert Nieżorawski ze stowarzyszenia Nasze Leszczynki.

Zbiórkę w internecie można wesprzeć tutaj

Więcej o najstarszym gdyńskim pomniku w nr 47. "Gościa Gdańskiego" na 22 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama