Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dar natury i Pana Boga

– To konkretny przejaw pomocy drugiemu i realizacja przykazania miłości bliźniego – mówi ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Od kilku miesięcy regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz szpitale w całym kraju zachęcają osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wyzdrowiały, o oddawanie osocza. Wykorzystywane jest ono do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Klerycy dali przykład

Na ten apel ochoczo odpowiedzieli alumni ozdrowieńcy z Gdańskiego Seminarium Duchownego. – Była to inicjatywa dwustronna, ponieważ klerycy sami wyrazili pragnienie oddania osocza, tylko czekaliśmy, aż wszystkie terminy przewidziane przez sanepid zostaną wypełnione. W międzyczasie otrzymaliśmy telefon ze szpitala Copernicus z taką samą propozycją – zaznacza ks. Kinowski.

Kapłan podkreśla jednocześnie wymiar duchowy tej sytuacji. – Wyrabianie w sobie postawy służby i pomocy drugiemu człowiekowi to ważny element formacji do kapłaństwa. Z drugiej strony to po prostu chrześcijański dobry uczynek, który nic nas nie kosztuje. Dzielimy się tym, co dostaliśmy od natury i Pana Boga jako ozdrowieńcy – mówi. – Jeden z kleryków, który przez dłuższy czas miał wysoką gorączkę i najmocniej ze wszystkich przechodził zakażenie, uzyskał bardzo duży wskaźnik przeciwciał. Pani ze stacji krwiodawstwa, wykonująca badanie wstępne, powiedziała, że nigdy wcześniej nie widziała takiego wyniku. To było ponad 750  AU/ ml. A więc ten, który najciężej chorował, stał się najlepszym kandydatem, wręcz pożądanym, do oddania osocza. Na tym przykładzie widać, że krzyż cierpienia z czasem przynosi obfite owoce – dodaje ksiądz rektor.

Gdzie się zgłosić?

Osocze może oddać każda osoba, która miała COVID-19 i została uznana za ozdrowieńca. Ważne jest, aby minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów lub zakończenia izolacji. Dawcą może być również człowiek, u którego stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał. Substancja pobierana jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami oraz nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał.

Cały proces oddawania osocza trwa ok. 30–40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml. Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie da się pobrać osocza, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220–230 ml osocza. Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma neutralizować wirusa i wspierać układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2.

Na terenie naszej archidiecezji osocze można oddać, po uprzedniej rejestracji telefonicznej, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku przy ul. Hoene-Wrońskiego 4 (tel. 503 651 645; pon.–sob. od 7.15 do 12.30), a także w terenowych oddziałach RCKiK w Gdyni-Redłowie (tel. 58/622 02 69; pon.–pt. od 7.15 do 12.30) i Wejherowie (tel. 58/677 06 08; pon.–pt. od 7.00 do 10.30).

– Choroba, która była dla nas okresem trudnym, teraz może stać się czymś dobrym i uratować życie drugiemu człowiekowi – podkreśla ks. Kinowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama