Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nie żyje ks. kan. Zbigniew Walczak - uroczystości pogrzebowe

W czwartek 3 grudnia wieczorem, w 80. roku życia i 56. roku kapłaństwa, zmarł ks. kan. Zbigniew Walczak, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii pw. św. Pawła Apostoła w Gdyni-Pogórzu.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki odbędą się we wtorek, 8 grudnia br. - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 11.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Gdyni-Pogórzu. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejazd na cmentarz parafialny w Kosakowie, gdzie odbędzie się pochówek.

W przededniu, w poniedziałek 7 grudnia br. o godz. 16.30 odbędzie się wprowadzenie trumny do kościoła i Koronka do Bożego Miłosierdzia, o godz. 17.30 nabożeństwo różańcowe, a potem o godz. 18.00 Msza św. z udziałem parafian, następnie o godz. 20.00 kolejna część różańca, zaś o godz. 20.30 Msza św. celebrowana przez kapłanów Dekanatu Gdynia-Oksywie, kapłanów z rocznika święceń oraz księży, którzy pracowali w parafii razem ze śp. ks. kan. Zbigniewem, zakończona Apelem Jasnogórskim.

Zapraszając do udziału w uroczystościach pogrzebowych śp. Ks. Kan. Zbigniewa Walczaka polecamy Go Miłosiernemu Bogu w naszych modlitwach.

Requiescat in pace!


Zbigniew Walczak urodził się 8 maja 1940 r., w Ilnikach (gmina Berezneńska, powiat Kostopol, województwo Wołyńskie), w rodzinie Czesława i Kamili zd. Żarczyńskiej. Sakrament chrztu świętego przyjął w kościele pw. św. Kajetana w Bereźnem (diecezja Łuck, obecnie Ukraina). Na skutek działań wojennych wraz z rodzicami i bratem musiał opuścić rodzinne strony. Po zakończeniu wojny rodzice osiedlili się w Gronowie koło Tczewa. Naukę w Szkole Podstawowej w Gronowie rozpoczął w 1947 r. W tym czasie 28 sierpnia 1949 r. przystąpił do I Komunii św. w kościele parafialnym w Wielkich Walichnowach. Tam też otrzymał sakrament bierzmowania w dniu 5 maja 1950 r. W 1954 r. po zdaniu egzaminu wstępnego rozpoczął trwającą dwa lata naukę w Małym Seminarium Duchownym w Wejherowie. Klasę X i XI ukończył w Pelplinie. I wówczas, 4 lipca 1958 r. złożył dokumenty do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Święcenia diakonatu przyjął 8 marca 1964 r., natomiast święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1964 r. z rąk J. E. bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego w katedrze pelplińskiej.

Posługę kapłańską, jako neoprezbiter, rozpoczął w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie. Następnie z dniem 1 marca 1965 r., został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Aniołów Stróżów w Mrzezinie. Kolejno, od 1 lipca 1968 r., przez rok czasu, posługiwał jako wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu. W parafii pw. św. Elżbiety w Pinczynie pracował jako wikariusz od 1 lipca do 27 września 1969 r., a następnie skierowany do posługi w parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim (do dnia 1 lipca 1970 r.). Wraz z otrzymaniem kolejnego dekretu rozpoczął posługę w parafii pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim. Od 1 lipca 1972 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Sarnowie. 21 czerwca 1975 r. rozpoczął posługę jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu nad Wisłą. Następnie ponownie został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Elżbiety w Pinczynie (28 sierpnia 1976 r. - 26 marca 1977 r.). 26 marca 1977 r. rozpoczął posługę wikariuszowską w parafii pw. św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach.

Dekretem Biskupa Chełmińskiego, z dniem 20 czerwca 1982 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Pawła Apostoła (wówczas) w Gdyni-Pogórzu. Od tego czasu rozpoczął starania związane z tworzeniem struktur duszpasterskich nowej parafii oraz podjął się dzieła budowy świątyni. W uznaniu za zasługi Arcybiskup Metropolita Gdański 26 czerwca 2001 mianował ks. proboszcza kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Gdyńskiej.

W 2015 roku ks. Zbigniew przeszedł na emeryturę. Pomimo swoich dolegliwości fizycznych, które były związane z wypadkiem jakiego doznał w pierwszych latach kapłaństwa, a które z czasem potrafiły się nasilać, nie uskarżał się na nie, a w miarę swoich możliwości włączał się w życie parafii. Wśród swoich pasji i talentów przejawiał szczególne zdolności i zamiłowania do gry na organach oraz śpiewu.

Ksiądz kanonik Zbigniew Walczak, pierwszy proboszcz parafii oraz budowniczy świątyni zmarł 3 grudnia 2020 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast