Nowy numer 24/2021 Archiwum

Z miłości do Chrystusa

– Dokonuje się tutaj coś ważnego, radosnego i pełnego uniesienia. Jest to coś, co można zrozumieć i właściwie odczytać tylko w wierze – mówił bp Jacek Jezierski.

W sobotę 12 grudnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe, 5 kobiet dołączyło do grona dziewic konsekrowanych. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jezierski, administrator apostolski archidiecezji gdańskiej.

Panie przygotowywały się do konsekracji przez wieloletnią formację w swoich rodzinach oraz w różnorodnych ruchach i wspólnotach kościelnych. Zwieńczeniem tego okresu był ślub czystości, złożony w obecności bp. Jezierskiego. Na wspólnej modlitwie zgromadziły się rodziny konsekrowanych, ich przyjaciele i znajomi oraz kapłani naszej archidiecezji. Homilię wygłosił bp Jezierski, który w pierwszych słowach zwrócił się do kobiet przyjmujących konsekrację. – Po czasie rozeznawania powołania i drogi życia, po czasie medytacji i modlitwy, a także po uzyskaniu kościelnej aprobaty przyszła wreszcie chwila waszej konsekracji – mówił. Biskup podkreślił, że w trakcie obrzędu dokonuje się coś ważnego, radosnego i pełnego uniesienia.

– Jest to coś, co można zrozumieć i właściwie odczytać tylko w wierze. Wybrane chrześcijanki zadeklarują poświęcenie swojego życia osobistego Chrystusowi. Zadeklarują swoją powściągliwość ze względu na Jezusa Chrystusa i królestwo Boże. Kto może to pojąć, niech pojmuje, kto nie umie tego zaakceptować, niech uszanuje wolny wybór konsekrowanych – zaznaczył. Biskup Jezierski przypomniał również, że chrześcijanie od wieków opisywali wzajemne relacje dziewicy konsekrowanej i Chrystusa, porównując je do relacji oblubieńców.

– Chrześcijanka odkrywa w sobie miłość do Chrystusa tak wielką, tak intensywną, tak gorącą, że rezygnuje z szukania męża i budowania przymierza małżeńskiego oraz budowania rodzinnego gniazda, co wiązałoby się także z radością macierzyństwa – mówił. Zaznaczył, że dziewica chrześcijańska jest jak biblijna Marta, która krząta się wokół Jezusa, żyje dla Niego. A jednocześnie jest jak jej siostra Maria, która siedzi u stóp Mistrza, słucha Jego słowa, Jego nauki. – Uważna, skupiona, zasłuchana i spokojna – zakończył hierarcha. Po złożeniu ślubu każda z dziewic, oprócz obrączki, otrzymała również brewiarz. Obecnie w archidiecezji gdańskiej jest 27 dziewic konsekrowanych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama