Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

#FERIEzM2WŚ

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało ciekawą ofertę online skierowaną do dzieci i młodzieży w związku z trwającą obecnie przerwą zimową.

Trwająca pandemia nie pozwoliła, by muzeum zaprosiło dzieci i młodzież w swoje mury. Dlatego też instytucja postanowiła podzielić się swoimi realizacjami z sposób wirtualny, bez konieczności wychodzenia z domu.

Tegoroczna oferta skierowana do dzieci i młodzieży w okresie przerwy zimowej to otwarte lekcje i prelekcje online, wirtualne spacery po muzealnych wystawach, licznie udostępnione materiały graficzne i audio-wizualne, bezpłatnie udostępniane publikacje, a także szczególne wydarzenie artystyczne - charytatywny koncert zespołu Arka Noego, którego głównym przesłaniem jest pomoc dla pierwszego dziecięcego hospicjum na Litwie.

Wszystkie projekty i działania realizowane w ramach akcji #FERIEzM2WŚ są bezpłatne oraz dostępne TUTAJ.

Poniżej prezentujemy niektóre z propozycji:

  • Lekcja online - "Niedźwiedź Wojtek na bojowym Szlaku Armii Andersa" - 7 stycznia, godz. 10, a także 14 stycznia, godz. 10

Jest to zaproszenie na spotkanie z najbardziej niezwykłym żołnierzem 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa - z niedźwiedziem o swojsko brzmiącym imieniu Wojtek. W trakcie muzealnego spotkania online uczestnicy dowiedzą się: skąd pochodził niedźwiedź Wojtek? Jak znalazł się w 2. Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa? Jak wyglądała codzienność żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych? Niezwykła historia Wojtka skierowana jest nie tylko dla najmłodszych, ale również i tych starszych zainteresowanych historią II wojny światowej. Spotkanie poprowadzi Wiktoria Chamier-Gliszczyńska z Działu Naukowo-Edukacyjnego MIIWŚ.

  • Lekcja online w formie gry edukacyjnej - "Westerplatte"  - 8 stycznia

Jako gracz przeniesiesz się w samo centrum działań wojennych, a odpowiadając na kolejne pytania poznasz lepiej kulisy wydarzeń pierwszych dni września 1939 r. na Westerplatte. Ponadto poznasz ścieżki wojskowego awansu. Dzięki treściom zamieszczonym w poszczególnych misjach gracz będzie miał także możliwość poznania bliżej sylwetek zarówno dowodzących, jak i poszczególnych żołnierzy, którzy stoczyli heroiczny bój, przechodząc tym samym do chwalebnej historii jako obrońcy - żołnierze z Westerplatte.

  • Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie - 9 stycznia., godz. 16

To szczególny charytatywny koncert dziecięcego zespołu Arka Noego, w trakcie którego przekazana zostanie informacja o tym, jak wesprzeć "Most do Nieba", czyli pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie. Potrzeba są bowiem środki na utrzymanie tego wyjątkowego miejsca, gdzie ciężko chore, umierające dzieci mogą spędzić swoje ostatnie dni w godnych warunkach i przyjaznym otoczeniu.

  • Spacer online po wystawie  "Tak, tak; nie, nie. Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska)" - 12 stycznia

Przygotowana w formie wirtualnej wystawa poświęcona jest niezwykłej osobie - Zofii Kossak, pisarce i patriotce, której życie przypadło na burzliwy okres historii Polski. Jeszcze przed I wojną światową zdobyła sławę jako autorka poczytnych powieści, za co została uhonorowana nagrodami literackimi. W czasie wojny niosła pomoc Żydom eksterminowanym przez niemieckich narodowych socjalistów. Była więźniarką niemieckiego obozu zagłady Auschwitz i więzienia na Pawiaku, uczestniczką powstania warszawskiego. Po wojnie przebywała na emigracji, wróciła jednak do Polski w 1957 r., gdzie cieszyła się olbrzymią popularnością. Zapraszamy do poznania historii życia Zofii Kossak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama