S.O.S. Jestem w ciąży

Niedawno dowiedziałaś się, że będziesz mamą, a lekarze stwierdzili, że dziecko jest chore i zalecili aborcję? A może po prostu boisz się macierzyństwa? Wsparcie znajdziesz w matemblewskim sanktuarium.

W sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej na początku grudnia ruszył nowy projekt, prowadzony przez Fundację "Spotkajmy się pod Jerycho". "S.O.S. Jestem w ciąży" powstał w wyniku pragnienia towarzyszenia kobietom, które z tematem trudnej ciąży zostały same. - Nie będziemy do niczego przekonywać kobiet. Chcemy stanąć przy nich i wesprzeć je, a jeżeli potrzebują pomocy profesjonalistów, znamy wiele osób, które są gotowe im pomóc. W tym także ginekologów i psychologów. Doskonale rozumiemy, że ciężarna mama może mieć wokół siebie wiele osób, które - być może nieświadomie - będą wywierały na niej presję, co powinna zrobić z dzieckiem. Wierzymy jednak, że tylko w wolności można podjąć dobrą decyzję i w pełni zrozumieć konsekwencje urodzenia bądź usunięcia dziecka - tłumaczy założenia inicjatywy Izabela Szymańska, prezes fundacji.

Projekt realizuje fundacja we współpracy z sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w gdańskim Matemblewie. - Rozpoczęliśmy 8 grudnia ub. roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, i zawierzyliśmy działania Panu Bogu i Maryi. Jest nas, wolontariuszy, już prawie 20. Inicjatywa potrzebuje bardzo dużo modlitwy. Zapraszamy do włączenia się w nią. Może to być modlitwa indywidualna oraz wspólnotowa. Spotykamy się też wirtualnie, za pośrednictwem platformy Zoom, w każdą środę o 20.00. Wystarczy zgłosić się na adres: sos@sosjestemwciazy.pl, a przyślemy link do spotkania. Jeżeli ktoś chciałby włączyć się w projekt jako wolontariusz, zapraszam do kontaktu - mówi ks. kan. Andrzej Pradela, kustosz sanktuarium.

Głównym narzędziem wykorzystywanym w inicjatywie jest telefon zaufania, przy którym czuwa m.in. mama Dorota, która doświadczyła skomplikowanej ciąży, ale wytrwała w decyzji o narodzeniu niepełnosprawnego dziecka. Telefon zaufania działa całą dobę. Czuwają przy nim mamy o różnych doświadczeniach, które są gotowe wysłuchać i okazać wsparcie wszystkim dzwoniącym. Można zadzwonić pod numer: 780 117 735. Poza telefonem zaufania, stroną internetową czy profilami w mediach społecznościowych przy sanktuarium w Matemblewie jest pokój udostępniany na dobę lub dłużej. - Powstał po to, aby kobieta, która ma podjąć decyzję, miała niezakłóconą niczym przestrzeń do rozważań - mówi I. Szymańska.

Jeżeli ktoś nie jest w stanie porozmawiać, można wysłać e-mail na adres: sos@jestemwciazy.pl. Wszystkie informacje są również dostępne na stronie internetowej www.sosjestemwciazy.pl.


Więcej o inicjatywie w nr. 1 "Gościa Gdańskiego" na 10 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..