Nowy numer 23/2023 Archiwum

Uroczystości żałobne śp. ks. Dominika Ambrosiewicza

Pogrzeb śp. ks. Dominika Ambrosiewicza odbędzie się w czwartek 21 stycznia o godz. 11 w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu.

Bezpośrednio po Mszy św. pogrzebowej nastąpi pochówek na cmentarzu parafialnym w grobowcu kapłańskim (przy krzyżu), przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu.

W przededniu, w środę 20 stycznia o 19.00, odbędzie się wprowadzenie trumny do kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Bojanie i odmówiony zostanie Różaniec. O godz. 19.30 Msza św. z udziałem parafian, celebrowana przez kapłanów z dekanatu i współpracujących ze śp. ks. Dominikiem. Do godz. 22 możliwość indywidualnej modlitwy przy trumnie kapłana.

O śmierci kapłana poinformowaliśmy w sobotę.


Dominik Henryk Ambrosiewicz urodził się 23 stycznia 1992 r. w Gdyni, w rodzinie Wojciecha i Małgorzaty z d. Kuk. Sakrament chrztu świętego przyjął w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie 23 lutego 1992 roku. Tam też w 2001 r. przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Okres swojej edukacji rozpoczął w Szkole Podstawowej w Redzie, którą na skutek przeprowadzki rodziny kontynuował w Szkole Podstawowej w Bojanie. Następnie rozpoczął naukę w Gimnazjum Jezuitów w Gdyni. W tym okresie Dominik został lektorem, posługując w parafialnym kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Bojanie, gdzie również w roku 2006 przyjął sakrament bierzmowania. Jak sam napisał w swoim życiorysie: "Jako dziecko jeździłem na rekolekcje, z tej racji, że moi rodzice należą do Domowego Kościoła. W późniejszym czasie, jako nastolatek, uczestniczyłem bardziej świadomie we własnych rekolekcjach". Dlatego po ukończeniu nauki w VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i zdaniu matury w czerwcu 2011 r. zgłosił się do Gdańskiego Seminarium Duchownego, gdzie we wrześniu rozpoczął studia oraz formację przygotowującą do święceń kapłańskich.

Święcenia diakonatu przyjął 18 czerwca 2016 r. z rąk bp. Wiesława Szlachetki, natomiast święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 2017 r. z rąk abp. Sławoja Leszka Głódzia w archikatedrze oliwskiej.

Posługę kapłańską, jako neoprezbiter, rozpoczął w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku. Skąd 1 lipca 2020 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu.

Wśród swoich zainteresowań, inspirowanych m.in. pracą ze wspólnotami Ruchu Światło-Życie, ks. Dominik wyszczególniał zagadnienia związane z teologią biblijną. Stąd też we wrześniu 2018 r. rozpoczął studia podyplomowe z tego zakresu.

Na swoim obrazku prymicyjnym umieścił fragment z Ewangelii według św. Mateusza: "Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w moje imię, tam Ja jestem pośród nich" (Mt 18, 20). Natomiast motywując swoją decyzję o wstąpieniu do seminarium, napisał: "Chciałbym poprzez drogę życia kapłańskiego oraz pracę duszpasterską służyć Bogu i ludziom, a także pomóc sobie i innym podążać drogą woli Bożej". Te właśnie słowa w połowie 2020 r. nabrały szczególnego kontekstu, kiedy jego stan zdrowia nieoczekiwanie i nagle się pogorszył. Wówczas rozpoczęło się zmaganie z chorobą oraz doświadczeniem cierpienia fizycznego. Nie przeszkodziło mu to zachować pokoju serca oraz życzliwości i pogody ducha, jakimi się odznaczał.

Ksiądz Dominik zmarł, po ciężkiej chorobie, 16 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast