- Jesteśmy zaproszeni, by trwać w Chrystusie, który jest źródłem wszelkiej miłości - powiedział bp prof. Marcin Hintz, przewodniczący gdańskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Pod hasłem: "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" (por. J 15, 5-9) obchodzimy od 18 do 25 stycznia tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku ze względu na pandemię na Pomorzu zaplanowano jedno, centralne wydarzenie w archikatedrze oliwskiej.
W środę 20 stycznia odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego. Wraz z administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej Eucharystię sprawowali bp Wiesław Szlachetka, bp Zbigniew Zieliński, ks. kan. Dariusz Ławik - diecezjalny duszpasterz ds. ekumenicznych, a także moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego i księża z parafii archikatedralnej. W liturgii udział wzięli goście ekumeniczni, siostry brygidki, klerycy oraz wierni.
Kazanie wygłosił bp Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Troska naszego Pana Jezusa Chrystusa, zapisana na kratach Ewangelii, pokazuje, jak my, chrześcijanie, powinniśmy dbać o drugiego człowieka, o wszystkie jego potrzeby, ale nade wszystko o duchowe życie - mówił przewodniczący gdańskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Duchowny nawiązał do hasła przeżywanego tygodnia ekumenicznego. - Jeśli jesteśmy w Chrystusie, jesteśmy nowym stworzeniem, oczyszczeni przez Jego ofiarę, którą złożył za nas i chce, abyśmy podążali tym przykładem, Jego drogą - drogą służby, poświęcenia, troski, także o cielesny wymiar naszego człowieczeństwa. Bo tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan mówi nam o formowaniu jednego ciała. W tym kierunku prowadzi nas symbolika tekstów, które mieliśmy wspólnie rozważać - zaznaczył bp Hintz.
- Jesteśmy w oliwskiej katedrze, by złożyć świadectwo trwania w Bożej miłości i przynoszenia obfitego owocu: wymiany duchowych darów, wzajemnego trwania w modlitwie, dzielenia się tym, co mamy i pełnienia służby w pojednaniu - powiedział hierarcha Kościoła luterańskiego.
Za wygłoszone kazanie wdzięczność wyraził bp Jezierski. - Dziękuję za wypowiedziane słowa, tak bardzo nam potrzebne, odwołujące się do tego, co wszystkim chrześcijanom wspólne, co jest naszym fundamentem. Dziękuję za słowa przypominające nam o potrzebie zakorzenienia się w Chrystusie, bo ono sprawia, że przynosimy w świecie, w społeczeństwie, w naszym życiu właściwe owoce - podkreślił biskup administrator.