Nowy numer 9/2021 Archiwum

Pomoc z Banina idzie w świat

Pandemia to prawdziwy sprawdzian dla organizacji humanitarnych. Z tej próby Fundacja "Orla Straż", pomagająca ofiarom ISIS w Iraku i Kurdystanie, wyszła wzmocniona i pełna energii do dalszych działań.

W 2016 r. w Baninie powstała organizacja, której misją jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Założycielem fundacji jest kmdr ppor. rez. Bartosz Rutkowski, który pracował w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni. 7 października 2015 r. o godz. 7.15, na kwadrans przed przystąpieniem do codziennych zajęć, żołnierz przeczytał artykuł o torturowaniu i ukrzyżowaniu przez ISIS 12-letniego chłopca w Syrii.

Pomyślał o swoich synach, z których starszy był rówieśnikiem zamordowanego. Po szybkiej refleksji podjął decyzję: postanowił odejść na emeryturę i wyjechać na Bliski Wschód, do irackiego Kurdystanu. Po powrocie założył fundację. Orla Straż wspiera rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku najazdu terrorystów z ISIS. Pomaga im w powrocie do normalnego życia, jakie wiedli przed wojną. Głównymi formami działalności są m.in. odbudowa zniszczonych miejsc pracy, wspieranie edukacji wdów i sierot.

W 2020 r. organizacja skupiła się na realizacji m.in. jednego ze swoich sztandarowych projektów, czyli Dobrej Pracy. Działania polegają na odbudowie zakładów pracy, sklepów i warsztatów zniszczonych przez terrorystów z ISIS lub otwieraniu całkowicie nowych, małych biznesów. - Otwieramy je dla rodzin, które wcześniej miały podobną działalność, a obecnie znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Nie tylko zapewnia to środki do życia i umożliwia samodzielne utrzymanie się. Ogromny pożytek mają też sąsiedzi i cała lokalna społeczność. Ludzie zyskują dostęp do towarów i usług w swoim najbliższym sąsiedztwie, a to przyspiesza proces odbudowy wojennych zniszczeń - tłumaczy Dawid Czyż z Orlej Straży.

Fundację można wesprzeć, wpłacając pieniądze na zbiórki celowe, opisane na stronie www. orlastraz.org. Można także przekazać 1 proc. podatku.


Więcej o sukcesach i planach organizacji na 2021 rok w numerze 3. "Gościa Gdańskiego" na 24 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama