Nowy numer 9/2021 Archiwum

Wirusowy konkurs po kaszubsku

Jest już pięć kaszubskich określeń, które ubiegają się o tytuł Kaszubskiego Słowa Roku 2020. Wyboru najpopularniejszego wyrazu dokonają internauci na fanpage’u Fundacji Kaszuby. Aż 4 z nich związane są z epidemią koronawirusa.

Celem plebiscytu organizowanego przez Fundację Kaszuby jest popularyzacja języka kaszubskiego.

W pierwszym etapie konkursu internauci zgłosili 94 propozycje najważniejszych i najczęściej używanych słów w 2020 roku. Jury w składzie: prof. Adela Kuik-Kalinowska (Akademia Pomorska w Słupsku), Tomasz Fopke (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie), Mateusz Titës Meyer (Fundacja Kaszuby) wytypowało spośród nich 5 najciekawszych wyrażeń, które teraz zostaną poddane pod głosowanie.

- Zadanie nie było łatwe. Braliśmy pod uwagę oryginalność zgłoszeń, poprawność ortograficzną, a także precyzję definicji i właściwe tłumaczenie na język polski - mówi Mateusz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby. Większość zgłoszeń była związana z pandemią COVID-19.

Jak poinformował M. Meyer, jedną z propozycji, która trafiła do finału jest zwrot "karujta sa" (wynoście się, precz). Jest to kaszubska wersja hasła używanego przez uczestników protestów organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. W głosowaniu będzie można wybrać również wyrażenie "koróna-wirusowé poszëdło" - epidemia koronawirusa. "Poszëdło" to tradycyjne, kaszubskie określenie epidemii, zarazy. W finale znalazł się też najczęściej używany w minionym roku wyraz "korónawërwas", czyli koronawirus. Jak przekazał Meyer, jest to połączenie słów korona i wërwas, oznaczającego ambaras, kłopot, problem, utrapienie. Dosłowne tłumaczenie tego określenia brzmiałoby "koronaudręka". Pod głosowanie poddane zostały także słowa: "larwa" (maska, maseczka) oraz "sztërnôstnica" (14-dniowa kwarantanna).

Z dokładnymi definicjami tych określeń można zapoznać się na facebookowym profilu Fundacji Kaszuby (www.facebook.com/FundacjaKaszuby). Tam również uruchomione zostało już głosowanie w formie ankiety, które potrwa do 31 stycznia. Wybrać będzie można tylko jedną propozycję. Wyrażenie, które uzyska największą liczbę głosów zdobędzie tytuł "Kaszëbsczégo Słowa Roku 2020".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama